Otwarcie Centrum Edukacji i Badań HP przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie

Centrum Edukacji i Badań HP oficjalnie rozpoczęło swoją działalność przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Ośrodek powstał w ramach programu Międzynarodowego Instytutu Technologicznego HP (IIT HP). Jego głównym celem jest edukacja światowej klasy specjalistów w dziedzinie IT i zapewnienie zarówno studentom, jak i wykładowcom dostępu do najnowocześniejszych technologii.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie przystąpił do programu w kwietniu 2009 r. Centrum otworzyło swoje drzwi dla studentów we wrześniu 2010 r. Dzięki uczestnictwu uczelni w programie HP IIT i otwarciu centrum powstaną specjalne kursy informatyczne, które będą prowadzone przez zespół wykładowców uniwersytetu i ekspertów HP. W ofercie dydaktycznej uczelni znajdą się kursy zarządzania systemami operacyjnymi w zakresie sprzętowym oraz programowym, wirtualizacji oraz zarządzania środowiskiem usług i procesami IT.

W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele uniwersytetu: prof.. dr hab. inż. Ryszard Kaleńczuk, Prorektor ds. Nauki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie; Antoni Wiliński, Dziekan Wydziału Informatyki, Piotr Krzystek, Prezydent Miasta Szczecina, a także Paweł Czajkowski, dyrektor generalny HP Polska.

Centrum ma charakter międzywydziałowy, co oznacza, że dostęp do jego zasobów będą mieli studenci wszystkich specjalizacji. Interdyscyplinarna wymiana myśli w ramach projektu wspiera nie tylko rozwój informatyki, ale także opracowywanie rozwiązań konkretnych problemów z różnych dziedzin nauki i przemysłu. Aby zagwarantować sukces tego innowacyjnego projektu edukacyjnego, HP wyposażył ośrodek w nowoczesny sprzęt zainstalowany przez IT Serwis – są to: serwery HP typu Blade System, macierz dyskowa EVA4400 typu SAN, przełączniki ProCurve 2610 oraz router ProCurve 7200. Dzięki nim studenci uzyskają możliwość zapoznania się ze sposobami przechowywania i przetwarzania danych, a także administrowania i zarządzania infrastrukturą. W laboratorium oprócz wymienionego sprzętu znajduje się 8 stanowisk roboczych HP Compaq dc7900, 4 stanowiska terminalowe HP t5630w oraz nowoczesny system multimedialny składający się z tablicy interaktywnej, projektora i stacji roboczej dla prowadzącego.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie to jedna z 20 szkół wyższych w Europie Środkowo-Wschodniej, które przystąpiły do programu HP IIT. Program stworzono z myślą o uczelniach rosyjskich, jednak jego wyjątkowość i notowane sukcesy zainspirowały HP po zaledwie roku do rozszerzenia projektu na skalę międzynarodową, a od 2010 roku program IIT zostanie włączony do nowej inicjatywy edukacyjnej – Katalizator HP. „Program HP IIT spotkał się z wieloma pozytywnymi opiniami ze strony uczestniczących w nim uniwersytetów w Rosji, dlatego zdecydowaliśmy się rozszerzyć go na inne strategiczne rynki, w tym również Polskę” — powiedział Igor Belousov, dyrektor programu HP IIT, odpowiedzialny za współpracę HP z instytucjami edukacyjnymi, badawczymi i państwowymi w Rosji i Europie Środkowo-Wschodniej.

„Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie to znana uczelnia o ugruntowanej pozycji w Polsce. Zapewniamy naszym studentom głęboką wiedzę ogólną i praktyczną. Otwarcie Centrum Edukacji i Badań HP nie tylko zapewni studentom dostęp do wiedzy o najnowszych technologiach, ale także pomoże naszej kadrze wymieniać się doświadczeniami z kolegami z najlepszych uniwersytetów w Europie, które również biorą udział w programie HP IIT” — powiedział dr hab. inż., prof. ZUT Antoni Wiliński, Dziekan Wydziału Informatyki. Dziekan podkreślił również znaczącą rolę lokalnych władz Szczecina, jako partnera tej inwestycji.

Obecnie Centrum Edukacji i Badań HP przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie rozszerza swoją współpracę z HP. Planowane jest prowadzenie internetowych wykładów z udziałem specjalistów HP, stworzenie nowych kursów i projektów, a także rozpoczęcie nowych badań w dziedzinie inżynierii komputerowej i sprzętu telekomunikacyjnego.

„Od kilku lat liczba absolwentów kierunków informatycznych znacząco wzrosła w Europie. Coraz więcej studentów zdaje sobie sprawę z rosnącej roli informatyki, w życiu gospodarczym i społecznym — mówi Paweł Czajkowski, prezes HP Polska. — Wierzę, iż inicjatywy edukacyjne HP dające narzędzia do kształcenia w nowoczesny sposób, z użyciem najnowszych metod i sprzętu, pozwalają młodym ludziom płynnie i z sukcesem wniknąć w świat zawodowy”.

Program HP IIT przewiduje wymianę kursów między uczestniczącymi w nim uczelniami, aby opracowane materiały edukacyjne zapewniły maksymalne korzyści wszystkim jego uczestnikom. Ponadto będzie obejmował wykłady specjalistów HP i seminaria profesorów uczestniczących w projekcie oraz programy edukacyjne.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu