DIALOG otrzymał nagrodę za pasywne sieci optyczne PON

Telefonia DIALOG otrzymała specjalne wyróżnienie Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji (SIT) przyznane operatorowi jako liderowi we wdrażaniu innowacyjnej technologii pasywnej sieci optycznej PON na polskim rynku. Dyplom został wręczony wczoraj podczas Gali wieńczącej 14. Międzynarodowe Sympozjum Strategii i Planowania Sieci Telekomunikacyjnych NETWORKS 2010.

„DIALOG jako jeden z pierwszych operatorów w Polsce na dużą skalę konsekwentnie realizuje inwestycje związane z modernizacją sieci i doprowadzeniu światłowodów do domów klientów. Nasz projekt zyskał uznanie Unii w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, zyskał uznanie branży, mediów i samych klientów” – mówił dziękując za nagrodę prezes zarządu Telefonii DIALOG Arkadiusz Miszuk. „Jestem przekonany, że DIALOG – dzięki takim inwestycjom – istotnie przyczyni się do rozwoju polskiego społeczeństwa informacyjnego” – podkreślił prezes Miszuk.

Projekt wdrożenia innowacyjnych usług w oparciu o pasywną sieć optyczną (PON)Telefonii DIALOG realizowany jest na obszarze województwa dolnośląskiego (Wrocław, Lubin, Wałbrzych, Legnica), lubuskiego (Zielona Góra) i łódzkiego (Łódź). Jego całkowity koszt oszacowano na niemal 56 milionów złotych. To pierwszy i jeden z największych tego typu projektów w Polsce i w Europie. Na jego realizację Telefonii DIALOG przyznano unijne dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 4.4. Dofinansowanie unijne wynosi 22,236 mln złotych, czyli 40 procent. Inwestycja docelowo obejmie 70 tysięcy gospodarstw domowych. Realizacja całego projektu zakończy się w 2012 roku.

– Budowa ultra szybkiej sieci na odcinku tak zwanej ostatniej mili, czyli wprost do domu klienta, pozwoli Telefonii DIALOG jeszcze lepiej odpowiedzieć na największe wyzwania stawiane obecnie operatorom – gigantyczny wzrost ilości transmitowanych danych – podkreśla Arkadiusz Miszuk, prezes zarządu spółki.

Zaletą światłowodu jest bowiem prędkość przesyłu danych. Podczas gdy obecnie kierowane oferty do klientów w Polsce zapewniają średnio 2-8 Mbit/s, światłowód już teraz pozwala na przesył z prędkością 1Gbit/s, a w przyszłości będzie oferował nawet 10Gbit/s. Dzięki nowej sieci DIALOG będzie mógł dostarczać w ramach naszej usługi IPTV coraz bardziej popularne kanały o wysokiej rozdzielczości (HD) i to dostępne np. na dwóch niezależnych odbiornikach. W niedalekiej przyszłości DIALOG zaoferuje też klientom o wiele bardziej zaawansowane usługi dodane takie jak np: Internet TV – usługa umożliwiająca korzystanie z Internetu za pośrednictwem odbiornika telewizyjnego, wideomonitoring domu podczas nieobecności abonenta, sklepy on-line, do których użytkownik miałby dostęp z poziomu telewizora – za pomocą pilota. Dzięki szybkiej, niezawodnej sieci klienci DIALOGu będą też mogli korzystać z zalet telepracy, e-learningu, e-administracji, e-usług czy interaktywnej rozrywki.

Szybkość przesyłu danych to największa zaleta światłowodu. To inwestycja na lata, bo kable światłowodowe są niemal niezniszczalne. Rozbudowa sieci do możliwości świadczenia jeszcze wyższych przepływności, np. 10 Gbit/s, nie wymaga już dalszych dużych nakładów – sprowadza się do prostej wymiany urządzeń końcowych. Sieć optyczna jest też bardziej niezawodna i bardziej ekologiczna – do jej działania potrzeba mniej energii elektrycznej. Nie są potrzebne dodatkowe urządzenia służące do utrzymania ruchu. Z czasem więc znikną z ulic metalowe szafy niezbędne do funkcjonowania sieci w dzisiejszej postaci.

Networks 2010 jest 14. z serii konferencji organizowanych od 30 lat. Tegoroczna konferencja odbyła się w dniach 27-30 września w Warszawie i była organizowana wspólnie przez Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz Stowarzyszenie Inżynierów Telekomunikacji. Jej patronem był Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE). Konferencję poświęcono głównie metodom planowania i projektowania sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych.

Uczestniczyło w niej ponad 150 przedstawicieli branży z całego świata: naukowcy, operatorzy telekomunikacyjni, regulatorzy, organizacje standaryzacyjne, firmy wytwarzające sprzęt i oprogramowanie. Poprzednie konferencje odbywały się m.in. w Paryżu, Sydney, Toronto, Monachium, Wiedniu, New Delhi i Budapeszcie. Polska była gospodarzem NETWORKS po raz pierwszy. Mottem tegorocznej konferencji było Networks for the e-Society.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu