PiS dystansuje w serwisach informacyjnych

Partią, która najczęściej w sierpniu pojawiała się w głównych wydaniach telewizyjnych serwisów informacyjnych, było Prawo i Sprawiedliwość. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zdominowało zarówno „Wiadomości”, „Panoramę”, jak i „Fakty” oraz „Wydarzenia” – wynika z badania „Cztery Stacje” przeprowadzonego przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. 

Politycy PiS-u pojawiali się na ekranach częściej nawet niż premier i przedstawiciele rządu. Wystąpili w 216 materiałach. W tym samym okresie odnotowano 144 wystąpienia przedstawicieli PO, a 97 – SLD. Łącznie w całym miesiącu zaklasyfikowano ich 1130.

Badanie „Cztery Stacje” obejmuje główne wydania najpopularniejszych telewizyjnych serwisów informacyjnych – „Fakty”, „Panoramę”, „Wiadomości” i „Wydarzenia”.

1 Jarosław Kaczyński, Maciej Mazur, Prawo i Sprawiedliwość, PRESS-SERVICE Monitoring Mediów

Analitycy PRESS-SERVICE Monitoring Mediów zbadali, że zainteresowanie polityką w sierpniu mocno się obniżyło. Wakacyjny miesiąc przyniósł spadek liczby informacji względem poprzednich miesięcy. W ubiegłym roku dotyczył on lipca, jednak tym razem trend nie wystąpił głównie z uwagi na wybory prezydenckie. Spadek doniesień o polityce należy wiązać również z przerwą w pracach parlamentu oraz powodzią.

Głównym tematem szczegółowym pozostaje tragedia pod Smoleńskiem. W sierpniu dziennikarze przygotowali aż 124 materiały o działaniach związanych ze śledztwem oraz komentarzami dotyczącymi zdarzenia. Dla porównania – o powodzi było ich 113, o zaprzysiężeniu Bronisława Komorowskiego na prezydenta 20, natomiast o budowie autostrad – 6.

Jak co miesiąc, PRESS-SERVICE Monitoring Mediów policzył czterem najbardziej opiniotwórczym redakcjom w Polsce także wpadki. Po raz czwarty z rzędu najwięcej zanotowały emitowane w Polsacie „Wydarzenia”. Jednak dziewięć potknięć to najlepszy wynik zespołu od września 2009 roku. Sześć z nich miało charakter techniczny, a trzy językowy. Osiem zaliczyła „Panorama” (3 techniczne i 5 językowych), a siedem „Fakty”. Najmniej niepowodzeń odnotowali dziennikarze „Wiadomości” – pięć.

W sierpniu najwięcej materiałów zwieńczonych ironicznym komentarzem przygotowały „Fakty”. Mimo, że z redakcji odszedł Tomasz Sianecki, dziennikarze TVN-u ciągle nie mają sobie równych w tej klasyfikacji. Z 19 tego typu komentarzy, aż 12 było autorstwa Macieja Mazura.

źródło/autor: PRESS-SERVICE Monitoring Mediów

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu