Zwycięzcy IV Olimpiady DialNet Masters wrócili ze Szwajcarii

Wycieczką do Szwajcarii i zwiedzaniem m.in. CERNu, Technoramy i siedziby Google’a zakończył się ostatni etap IV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters. W wyprawie wzięli udział Mistrzowie Internetu 2010 – zespoły: „EjTyNoPrzecieżToProste” z I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy i „AltF4” z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kolnie.

Dziesięcioro laureatów Olimpiady DialNet Masters od stycznia do czerwca br. uczestniczyło w czteroetapowych rozgrywkach, pokonując rywali w eliminacjach wewnątrzszkolnych, testach on-line, półfinałach i Wielkim Finale. Okazali się oni najlepsi z blisko 40 tys. konkurentów z całej Polski i w nagrodę pojechali do Szwajcarii.

– Gdybym miał wybrać najlepszy punkt programu wycieczki do Szwajcarii, to byłaby to wizyta w siedzibie Google’a – mówi Maciej Pikuliński z drużyny gimnazjalistów „AltF4” z Kolna. – Wydaje mi się, że każdy pracownik idzie do takiego biura z uśmiechem na twarzy, a po powrocie do domu marzy już tylko o tym, by znów znaleźć się w firmie. Praca w takich warunkach z pewnością przekłada się na kreatywność i zaangażowanie pracowników – dodaje.

Podczas trzygodzinnej wizyty w siedzibie Google’a w Zurychu Mastersi mogli zobaczyć, jak pracuje się i wypoczywa w kultowej firmie, zjeść lunch w jednej z najsłynniejszych stołówek firmowych na świecie i porozmawiać z polskimi inżynierami tam pracującymi.

Zwycięzcy IV edycji DialNet Masters to pasjonaci internetu, nowych technologii i młodzi technokraci. Ważnym punktem wycieczki była również wizyta w Technoramie, czyli Szwajcarskim Centrum Nauki w Winterthur. Misją Technoramy jest pokazanie wiedzy i technologii w sposób dynamiczny, poprzez doświadczanie zjawisk zachodzących w otaczającym świecie.

– Cała wystawa jest interaktywna, można tu zobaczyć 500 stacji doświadczalnych dotyczących różnych tematów, związanych z takimi dziedzinami wiedzy jak fizyka, matematyka, chemia czy optyka. Wspaniałe jest to, że większość doświadczeń można wykonać samodzielnie – wrażeniami z pobytu w Technoramie dzieli się Sebastian Długozima z drużyny gimnazjalistów „AltF4” z Kolna.

Technorama stanowi pierwsze centrum nauki w Europie. Eksperymentalne laboratorium dla młodzieży umożliwia samodzielne przeprowadzanie ponad stu doświadczeń.

– Fenomen Technoramy polega na tym, że nie jesteśmy jedynie obserwatorami doświadczeń, ale możemy w nich uczestniczyć i osobiście je przeprowadzać. Niektóre z nich mogłyby być doskonałym zobrazowaniem lekcji fizyki czy chemii – dodaje Anna Szeremeta z zespołu „EjTyNoPrzecieżToProste”, absolwentka I Liceum Ogólnokształcące w Legnicy, od października studentka wydziału energetyki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, pasjonatka internetu i miłośniczka Formuły 1.

Do niezapomnianych przeżyć z wycieczki do Szwajcarii należy też zwiedzanie CERNu, czyli Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Ten naukowo-badawczy ośrodek na przedmieściach Genewy skupia 10 tys. fizyków z 66 państw świata. Najważniejszym narzędziem ich pracy jest największy na świecie akcelerator cząstek – Wielki Zderzacz Hadronów. Największy z akceleratorów zainstalowany jest w 27 kilometrowym tunelu, 100 metrów pod ziemią. CERN był oczywiście honorowym punktem wycieczkowiczów, nie bez powodu. Bowiem to właśnie w projekcie CERNu ma swoje źródło www (World Wide Web, ogólnoświatowa sieć). 3 kwietnia 1993 CERn zadeklarował, że www będzie otwartą, ogólnodostępną technologią.

Oprócz nowinek technologicznych zwycięzcy IV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Interencie DialNet Masters mogli zobaczyć perły architektury Genewy, Lozanny, Berna, Lucerny i Zurychu oraz podziwiać malownicze pejzaże szwajcarskie. W programie wycieczki znalazły się również zwiedzanie fabryki serów – La Mason du Gruyere w Pringy, wizyta w fabryce czekolady Cailler-Nestle w Broc oraz całodniowa wycieczka w Alpy i wjazd kolejką na Jungfraujoch (3454 m n.p.m.) – „Top of Europe” -najwyżej położoną stację kolejową w Europie. Wycieczkę zakończyła krótka wizyta w księstwie Lichtenstein.

Obecnie Telefonia DIALOG prowadzi przygotowania do V jubileuszowej edycji Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters. W grudniu do 15 tys. szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce zostaną rozesłane informacje o rozpoczęciu kolejnej edycji Olimpiady. Będzie o co walczyć, bowiem do wygrania jest wycieczka do USA, a w jej programie przylądek Canaveral i Floryda.

Informacje o Olimpiadzie także na www.dialnetmasters.pl.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu