Kolejne wieloodziałowe firmy analizują dane z QlikView

Do grona użytkowników QlikView dołączają dynamiczne firmy działające na rynkach międzynarodowych. Są to nowocześnie zarządzane przedsiębiorstwa, których kierownictwo docenia rolę systemów analitycznym w dalszej rynkowej ekspansji. 

Wood-Mizer to wywodzący się z USA producent maszyn do profesjonalnej obróbki drewna: przewoźnych i stacjonarnych traków tartacznych oraz brzeszczotów taśmowych. Na całym świecie pracuje 50 tys. traków taśmowych z logo Wood-Mizer. Firma ma oddziały w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Rosji, Rumunii, Singapurze, Ghanie i Francji oraz przedstawicieli w większości krajów świata.

To ciekawa i niezbyt częsta sytuacja, kiedy rozwiązanie wdrożone w polskim oddziale międzynarodowej firmy będzie wykorzystywane w pozostałych lokalizacjach. Oprogramowanie QlikView dostarczone przez Hogart już wkrótce będzie użytkowane przez pozostałe oddziały i centralę Wood-Mizer. W polskim oddziale Wood-Mizer oprogramowanie QlikView jest wykorzystywane do analiz na wszystkich poziomach działalności firmy. Stanowi podstawę do podejmowania strategicznych decyzji. Dzięki elastyczności oprogramowanie analityczne QlikView z powodzeniem może być zaprojektowane wewnętrznymi siłami działu IT firmy (tzw. self service software). Tak było w przypadku Wood-Mizer (dodatkowe informacje o Wood-Mizer: www.woodmizer.pl)

Od kilku lat tradycyjne rozwiązania business intelliegence (BI), czyli „kostki” OLAP, są sukcesywnie wypierane przez innowacyjną technologię in-memory, która opiera się na nowym podejściu do analizy danych stawiając na szybkie rezultaty, niskie koszty, pełną elastyczność modelu analitycznego oraz znacznie szerszą dostępność analiz na wszystkich poziomach firmy. Nowoczesne aplikacje analityczne przestały być oparte o skomplikowaną, kosztowną i trudną we wdrożeniu technologię opartą o hurtownie danych, która umożliwia prowadzenie analiz tylko wg z góry określonych i ograniczonych wymiarów. In-memory, pozbawiona większości ograniczeń starej technologii, zapewnia osiągnięcie większego efektu szybciej i przy znacznie niższych nakładach inwestycyjnych. Nic dziwnego, że tę technologię wykorzystuje coraz więcej firm. Dostarczane przez Hogart rozwiązania QlikView, które reprezentują nową technologię BI in-memory, są użytkowane przez ponad 50 przedsiębiorstw w Polsce. Są to firmy różnej wielkości i wielu branż m.in.: Antalis Polska, Casinos Poland, Egis Polska, Nowa Itaka, ThyssenKrupp, Wardyńscy i Wspólnicy, Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg, Oknoplast, Glaspol (grupa Saint Gobain) czy Bomi.

Drugą dużą firmą, której działalność wspierają analizy wykonywane w technologii in-memory, jest Iglotech. To firma zajmująca się zaopatrzeniem technicznym dla przedsiębiorstw związanych z chłodnictwem i klimatyzacją. Oprócz centrali w Kwidzynie funkcjonują oddziały w Grudziądzu, Toruniu, Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Łodzi. – W przetargu wspomaganym przez niezależną fimę doradczą wystartowało 13 dostawców tradycyjnej technologii OLAP. Wybraliśmy QlikView między innymi dzięki temu, że pierwsze raporty w technologii in-memory uzyskuje się w kilku ciągu dni, nie miesięcy, czy nawet lat. Dla nas bardzo ważne jest szybkie odnoszenie korzyści z inwestycji – podkreśla Wojciech Pokwicki – przedstawiciel firmy Iglotech.

Obecnie rynek rozwiązań BI rozwija się bardzo dynamicznie. Rosną wymagania użytkowników systemów analitycznych, rośnie również popyt na narzędzia analityczne nowej generacji (BI in- memory), wdrażane w kilka tygodni, pracujące bez „kostek” OLAP. O przewadze tych narzędzi decydują głównie niższe wymagania sprzętowe i gigantyczna prędkość obliczeń dzięki zastosowaniu asocjacyjnej bazy danych. Wdrożenia BI in-memory trwają kilka tygodni, a to wielokrotnie krócej niż tradycyjnych hurtowni danych, co przekłada się także na niższe koszty wdrożenia i szybszy zwrot z inwestycji.

źródło/autor: Hogart Business Systems

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu