IBM wprowadza na rynek nowy system klasy Mainframe – IBM zEnterprise

IBM wprowadza na rynek nowy serwer klasy Mainframe: zEnteprise wyposażony w najmocniejszy i najbardziej energooszczędny procesor, jaki kiedykolwiek pojawił się na rynku.

Nowa architektura systemu pozwala na zarządzanie środowiskami systemu mainframe oraz Power i x86 w ramach jednego, zwirtualizowanego systemu. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii w tym IBM zEnterprise BladeCenter Extension i IBM zEnteprise Unified Resource Manager. Zarządzając przetwarzaniem w różnych systemach, zEnterprise obniża koszty dostępu do kluczowych danych do 40% i redukuje koszty jego użytkowania do 60%.

W rozwój i badania nad nowym systemem mainframe IBM zainwestował ponad 1,5 mld dolarów oraz trzy lata współpracy z klientami IBM na całym świecie.

Nowy Mainframe usprawnia blisko dziesięciokrotnie złożone procesy analityczne, dostarczając wyniki analizy danych biznesowych w ciągu minut, a nie godzin. zEnterprise jest także najmocniejszym i najbardziej skalowalnym serwerem Mainframe dostępnym na rynku – dla nowoczesnych środowisk poprawa wydajności w stosunku do poprzedniej generacji System z10 wynosi do 60%. Nowy Mainframe gwarantuje również najwyższy poziom oszczędności energii – przy wzroście całkowitej mocy przetwarzania o 60% został zachowany poziom poboru energii taki jak w przypadku serwerów z10.

„IBM stworzył platformę zEnterprise w odpowiedzi na główny problem dzisiejszych centrów przetwarzania danych, polegający na pracy z wykorzystaniem całkowicie różnych technologii, dodawanych w różnych okresach czasu, do obsługi aplikacji, które nie są kompatybilne. Utrzymanie tak zróżnicowanego środowiska wymaga coraz większych nakładów finansowych. Tendencję tę widzimy również w Polsce – firmy z sektora finansowego i telekomunikacyjnego rozwijają się dynamicznie i potrzebują odpowiedniej platformy analitycznej. Uważamy, że instytucje finansowe wykorzystujące zEnterprise do obsługi transakcji kartami kredytowymi i analizujące dane za pomocą serwerów typu Blade, mogą mieć wgląd w dane w ciągu kilku sekund. Wcześniej integracja baz danych obu systemów mogła trwać wiele godzin” – powiedział Grzegorz Dobranowski, Director of Systems and Technology Group w IBM Polska.

Najszybszy mikroprocesor na świecie

System zEnetrprise jest najwydajniejszym systemem, jaki IBM kiedykolwiek opracował. Został on wyposażony w najszybszy mikroprocesor na świecie – z196, pracujący z szybkością 5,2 Ghz. Jest to system zdolny do wykonania ponad 50 miliardów operacji na sekundę. Jest to około 17 tys. razy więcej operacji niż mógł wykonać w roku 1970 Model 91, wysokiej klasy, popularny system IBM /360. System zEnterprise 196 może posiadać do 96 tych mikroprocesorów.

Nowe mikroprocesory IBM wyposażone są w nowe instrukcje, które optymalizują zadania wykonywane na dużych ilościach danych i oferują do 60% większą wydajność przy przetwarzaniu dużej ilości danych i pracą w środowisku Java . Ulepszone funkcjonowanie systemu pociąga za sobą usprawnienie funkcjonowania oprogramowania, co z kolei przekłada się na zmniejszenie kosztów licencji oprogramowania.

Nowy system oferuje moc przetwarzania zwiększoną o 60% w porównaniu do poprzedniego systemu4 – System z10, przy porównywalnym zapotrzebowaniu na energię. Dla klientów, którzy wybiorą środowiska Linux, pojedynczy wirtualizacyjny serwer jest osiągalny za mniej niż 1 dolara dziennie5.

Oszczędność energii zagwarantowana jest dzięki wprowadzeniu zaawansowanych zmian w mikroprocesorze: technologii 45nm, wydajniejszemu wykorzystaniu energii oraz zaawansowanych czujnikom i rozwiązaniom do kontroli chłodzenia, które monitorują i wprowadzają zmiany w oparciu o czynniki zidentyfikowane w środowisku zewnętrznym, tj. temperaturę, wilgotność, a nawet gęstość powietrza.

W przypadku systemu z196 dostępna jest również wersja chłodzona wodą, co redukuje zużycie energii do 12% . W zwykłym centrum danych, chłodzenie wodą zmniejsza wymaganą cyrkulację powietrza dla systemu o ponad 20%, uwalniając ponad 70% gorącego powietrza z systemu. Funkcja ta może okazać się szczególnie użyteczna w przypadku centrów danych obsługujących trudno przewidywalne obciążenia lub w przypadku ograniczonej zdolności poboru mocy i chłodzenia. System chłodzenia wodą opracowany dla z196 łączy się bezpośrednio ze zwykłym systemem chłodzenia wodą w centrach danych i nie wymaga tworzenia zewnętrznego systemu.

Procesor z196 to cztery rdzenie, zawierające w sumie 1.4 miliarda tranzystorów umiejscowionych na powierzchni 512mm kwadratowych. Chip został opracowany przez inżynierów firmy IBM w Laboratorium w Poughkeepsie w stanie Nowy Jork.

IBM zEnterprise Unified Resource Manager

Nowy składnik systemu, IBM Unified Resource Manager jest pierwszym tego rodzaju oprogramowaniem kontrolującym działanie sprzętu komputerowego, które integruje zasoby systemów w ramach jednego wirtualnego systemu i zapewnia ujednolicone zarządzanie platformą zEnterprise. Ponad 100 tys. wirtualnych serwerów może być zarządzane w ramach jednego systemu działającego w odpowiednio przygotowanym klastrze (zEnsemble) systemów zEnterprise.

Ponadto Unified Resource Manager identyfikuje obszary tzw. „wąskich gardeł” lub usterki występujące w różnych systemach. Jeśli problem pojawia się na serwerze x86 blade, Unified Resource Manager natychmiast przenosi uszkodzoną aplikację do innego serwera x86 blade zapewniając tym samym ciągłość funkcjonowania. Jednocześnie Unified Resource Manager automatycznie wysyła drogą elektroniczną wiadomość do serwisu alarmując o konieczności wykonania naprawy. Unified Resource Manager pomaga również ustalić priorytety wykonywania zadań usprawniając tym samym proces realizacji celów biznesowych danej firmy.

zEnterprise Unified Resource Manager poprawia także bezpieczeństwo sieci kontrolując aplikacje działające w ramach całego systemu zEnterprise włącznie z obciążeniami uruchamianymi na IBM POWER7 i serwerach x86 blade. Pomaga to w ramach zEnterprise ograniczyć złożoność środowisk i potrzebę korzystania z dodatkowego oprogramowania typu firewall.

Nowe Oprogramowanie IBM

Wyjątkową cechą platformy zEnetrprise System jest osiągnięcie efektu synergii dla wszystkich komponentów sprzętowych i oprogramowania IBM. Nowe oprogramowanie zostało zoptymizowane na potrzeby zEnterprise i dostosowane do współpracy pomiędzy platformami. Nowe oprogramowanie Tivoli stworzone dla zEnterprise pomaga centralnie kontrolować dostęp do aplikacji, usług biznesowych, infrastruktury i zasobów danych. Nowe możliwości pozwolą klientom zgłaszać i analizować wszelkie zakłócenia poziomu bezpieczeństwa związane z pracą w środowisku Linux w systemie System z.

Nowe rozwiązania wprowadzone przez IBM – IBM Rational – zwiększają wydajność zEnterprise poprzez zmniejszenie wykorzystania mocy procesorów ogólnego przeznaczenia udostępniając wolne moce dla nowych aplikacji biznesowych o wysokim znaczeniu. Nowe kompilatory pomagają klientom aktualizować aplikacje przeznaczone dla starszych systemów w celu pełnego wykorzystania korzyści wynikających z architektury zEnterprise. Dla przykładu, nowy kompilator IBM Rational C++, jest w stanie przyśpieszyć funkcjonowanie całego systemu do 60% we współpracy z nowym systemem zEnterprise.

IBM wprowadza również nowy z/OS Distributed Data Backup dla swojego flagowego systemu przechowywania danych DS8000, który pomaga zredukować koszty ochrony i odzyskiwania danych poprzez konsolidację środowisk odzyskiwania danych w ramach całej platformy z z196.

Więcej o Systemie zEnterprise: www.ibm.com/systems/pl/z/

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu