Przejdź do treści

Jak kibice mogą wspierać swój klub piłkarski? Górnik Zabrze ma na to sposób

Górnik Zabrze, znany każdemu wielbicielowi polskiej piłki nożnej, słynący z takich gwiazd jak Andrzej Iwan czy Andrzej Gorgoń to klub z długoletnimi wartościami i tradycją. Mimo, że powstał w końcówce lat 40. i ma za sobą długą drogę, nadąża za światowymi trendami w zarządzaniu. Dowodem na to jest chęć cyklicznej współpracy z wolontariuszami.

Na bazie tej sportowo-społecznej inicjatywy, 14 września 2010 Fundacja „Wolontariat dla sportu” (Volunteers for Sport) podpisała oficjalną umowę partnerską z klubek ekstraklasy Górnikiem Zabrze SSA. Głównym celem porozumienia jest rozwój wolontariatu sportowego, zaangażowanie wolontariuszy w trakcie ligowych i pucharowych spotkań oraz wsparcie bieżącej pracy klubu.

– Pierwsze kroki już poczyniliśmy właśnie na meczach naszej drużyny, angażując do pracy wolontariuszy. Jesteśmy pierwszym klubem w ekstraklasie, z którym fundacja podpisała umowę. Górnik jest swoistym okrętem flagowym – cieszy się wiceprezes zabrzańskiego klubu Maciej Sowicki, który prowadził cały projekt od strony Górnika.

Fundacja pomoże kojarzyć ludzi, którzy szukają pomocy, z tymi, którzy tę pomoc oferują. – Tu nikt nikogo nie wykorzystuje. Związaliśmy się z mocnym klubem i najbardziej rozpoznawalną marką, która ma swój sztab profesjonalistów. My możemy zaangażować chętnych do wspólnego działania z klubem. Wolontariusze mogą liczyć na uzyskanie specjalnych certyfikatów, które w przyszłości mogą okazać się cenną bronią w poszukiwaniu pracy – mówi Paweł Pytlarczyk, prezes zarządu „Wolontariatu dla sportu”.

– Anglicy musieliby wydać 14 miliardów funtów na pracowników etatowych, gdyby nie wolontariusze – mówi przewodniczący rady fundacji Jakub Kalinowski, po czym dodaje, że Górnik ma bardzo dobrą markę na rynku i na pewno jest silnym magnesem dla wolontariuszy.

Górnik Zabrze nie raz już przekonał się o oddaniu swoich kibiców, którzy nieustannie wspierają go podczas wielu transferów, trudnych decyzji, porażek i sukcesów. Dzięki wolontariatowi, kibice będą mogli wspierać swój klub jeszcze mocniej. Potrzeb jest wiele i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, łącząc przyjemne z pożytecznym. – Pomoc w organizacji meczu, począwszy od przygotowania obiektu, sprzątania, po pomoc służbom informacyjnym czy ustawianiu reklam. W trakcie meczu wolontariusze mogą być noszowymi – wylicza Sowicki. Żeby pomagać, nie trzeba przebywać na Śląsku. Przydać się mogą także osoby, które mieszkają nawet setki kilometrów od Zabrza. – Obszarów współpracy zidentyfikowaliśmy kilkanaście. Można nawet zaangażować wolontariuszy do pracy z klubem na stałe – dodaje Kalinowski.

Jak zgłaszać się do wolontariatu? Poprzez portal internetowy v4sport.eu, gdzie każdy chętny może się zarejestrować oraz wybrać interesujące go stanowisko. Dodajmy, że Fundacja „Wolontariat dla sportu” współpracuje między innymi z koszykarską Polonią 2011 Warszawa i Europejskimi Letnimi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych 2010.

Źródło:

  • gornikzabrze.pl
  • v4sport.eu
  • sportslaski.pl
  • insilesia.pl