Więcej niż zdjęcia

W pierwszym tygodniu września odbyły się warsztaty filmowe Canon ‘EOS – więcej niż zdjęcia’ współorganizowane przez firmę iSource S.A, wyłącznego w Polsce dystrybutora sprzętu i oprogramowania firmy Apple. Podczas nich eksperci i doświadczeni instruktorzy omawiali kwestie technik filmowania oraz zagadnienia związane z montażem i postprodukcją materiału.

W ramach szkolenia pokazano możliwości aparatów Canon oraz zalety Maków i oprogramowania Final Cut w procesie postprodukcji.

Warsztaty skierowane zostały do profesjonalistów, którzy pracują na kamerach cyfrowych, a chcieliby filmować aparatami Canon w rozdzielczości HD. Celem kursów było pokazanie warsztatu pracy operatorów lustrzanek oraz sprzętu, jaki wykorzystują. Grono znakomitych filmowych autorytetów wyjaśniło, jak odpowiednio ustawić aparat, jaki dobrać obiektyw i jakich używać akcesoriów np. statywów, steadicamów, które wspomagają filmowanie. Omówiono też kwestie parametrów i sposobów oświetlenia. Zamykającą klamrą był set poświęcony obróbce obrazu filmowego z wykorzystaniem profesjonalnego oprogramowania Apple – Final Cut Studio.

– Warsztaty podzieliliśmy na dwie części. Najpierw uczestnicy uczyli się przygotowywać do nagrania i tworzyć materiał. Drugim etapem była postprodukcja, czyli to, co następuje po zakończeniu zdjęć: obróbka komputerowa scen, poprawki, efekty wizualne – mówi Robert Woźniak, specjalista ds. produktów foto/wideo w Canon.

Warsztaty obejmowały wstęp do filmowania, wybór odpowiedniego aparatu i jego przygotowanie, ustawienia, dobór obiektywów i oświetlenia. Następnie odbywały się ćwiczenia praktyczne w grupach, które nagrywały własne etiudy. Potem zgrywano cały materiał i zajmowano się postprodukcją – kompresją, kodowaniem, czy postępowaniem z kartami CF. Filmy obrabiano specjalistycznym oprogramowaniem na sprzęcie Apple, m.in. Final Cut Studio, którym edytowano kolory, dopracowywano sceny i nastrój, przygotowując tym samym ostateczną wersję materiału.

– Cieszymy się, że mogliśmy partnerować tak ciekawemu wydarzeniu i liczymy na dalszą współpracę w przyszłości. Warsztaty Więcej niż zdjęcia były okazją do zapoznania się z narzędziami tworzenia profesjonalnych filmów za pomocą aparatu fotograficznego. Dzięki wykorzystanemu oprogramowaniu i sprzętowi Apple uczestnicy poznali również zagadnienia postprodukcji, zwłaszcza kontroli koloru, zwiększania wydajności, edycji on line/off Line i strategii archiwizacji zdjęć. Na szkoleniu gościł też jeden z naszych Partnerów – firma Beiks, której przedstawiciele demonstrowali możliwości najnowszych modeli komputerów Mac – mówi Magdalena Mroczkowska z firmy iSource.

Uczestnikom służyli swoim doświadczeniem ludzie z branży filmowej, m.in. Jarosław Szoda, Filip Kovcin czy Dawid Lukic – specjalista od korekty barwnej. Swoje wsparcie zaoferowali też partnerzy: Szklana Stopa Studio, FotoForma oraz jeden z resellerów firmy iSource- firma Beiks Machulski. Warsztaty odbyły się pod patronatem FilmPRO.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu