Intel demonstruje innowacyjne technologie i koncepcje komputerowe

Podczas przemówienia, które nadało ton forum dla twórców technologii organizowanemu co pół roku przez firmę Intel, Paul Otellini, dyrektor generalny Intel Corporation, oraz Dadi Perlmutter, wiceprezes i dyrektor generalny Intel Architecture Group, zademonstrowali kilka innowacyjnych technologii i koncepcji. Demonstracje podczas Intel Developer Forum w San Francisco pokazały jak Intel rozszerza swoją architekturę, aby zapewnić spójność wrażeń użytkowników i zgodność operacyjną między różnymi typami urządzeń.

Otellini powiedział, że druga generacja rodziny procesorów Intel® Core™ (poprzednio znana jako „Sandy Bridge”) pozwoli użytkownikom komputerów PC doświadczać rzeczy, które poprzednio były możliwe tylko w komputerach stacjonarnych klasy wyższej z oddzielną kartą graficzną. Na potwierdzenie tych słów Otellini pokazał popularną grę „Starcraft II: Wings of LibertyTM” działającą w bogatych detalach na laptopie z procesorem Intel Core drugiej generacji. Efekty wizualne w grze wyglądały zasadniczo tak samo, jak w podobnie skonfigurowanym laptopie z oddzielną kartą graficzną. Laptop był przy tym na tyle wydajny, że jednocześnie rejestrował wideo z rozgrywki w wysokiej rozdzielczości, aby gracz mógł później pokazać je przyjaciołom. Komputery z procesorami Intel® Core™ drugiej generacji pojawią się w sprzedaży na początku przyszłego roku.

Perlmutter również przeprowadził kilka demonstracji, które pokazywały możliwości nowej generacji procesorów Intel Core.

Jako przykład ewolucji interfejsów użytkownika, która wymusza wykorzystanie wydajniejszych, „dostrzegalnie inteligentnych” komputerów w codziennych zastosowaniach, Perlmutter pokazał, jak nadchodząca rodzina procesorów zapewnia szybszą reakcję komputera osobie, która przegląda pliki muzyczne i zdjęcia za pomocą oprogramowania do trójwymiarowego śledzenia gestów w czasie rzeczywistym stworzonego przez GestureTek. Zademonstrował też grę przypominającą tytuły konsolowe, działającą na komputerze PC z procesorem Intel Core drugiej generacji i używającą ruchowego kontrolera Sixence.

Nowy zbiór instrukcji AVX w nadchodzącej rodzinie procesorów przyspieszy śledzenie ruchu na obrazie wideo. Programiści będą mogli wykorzystać te nowe instrukcje, aby przyspieszyć śledzenie ruchu i rozpoznawanie twarzy, przetwarzanie obrazu i dźwięku oraz symulacje i analizy obliczeniowe. Jako przykład Perlmutter pokazał szeroką gamę aplikacji monitorujących i informacyjnych do analizowania obrazu wideo. Przy wejściu do sali konferencyjnej zamontowano kamerę, która używała „wyzwalacza wideo” do liczenia osób wchodzących do sali oraz do wykrywania obiektów wynoszonych na zewnątrz.

Druga generacja procesorów Intel Core będzie wyposażona w ulepszoną wersję technologii Intel® Turbo Boost, dzięki której rdzenie mogą wykorzystać dostępny zapas termiczny, aby zwiększyć częstotliwość taktowania i szybciej wykonać zadanie. Jako przykład Perlmutter pokazał przekształcanie obrazów wysokiej rozdzielczości w modele 3D, w którym efekty ray tracingu były realizowane ze znacznie wyższą wydajnością, niż w przypadku bieżących systemów z procesorami 2010 Intel® Core.

Nowa rodzina procesorów Intel Core będzie również wyposażona w dedykowane rozwiązania sprzętowe do konwersji formatów wideo. Aby podkreślić zalety tej funkcji, Perlmutter błyskawicznie przekształcił wideo w standardowy format MP4, a następnie przesłał je na duży ekran telewizora z wykorzystaniem technologii Intel® Wireless Display.

Technologia Intela odgrywa również ważną rolę w transformacji centrów danych i internetowej „chmury”, a także w bezpieczniejszych, ściślej zintegrowanych z siecią i inteligentniejszych rozwiązaniach dla firm.

Dyrektor generalny Intela stwierdził, że następna generacja rodziny procesorów Intel® Core™ vPro™ pomoże firmom chronić informacje poprzez bardziej efektywne, sprzętowe mechanizmy szyfrowania. Jako przykład Ottelini pokazał wideokonferencję między trzema osobami z 256-bitowym szyfrowaniem strumienia wideo, do której użyto trzech komputerów PC i serwera z procesorami wyposażonymi w specjalne instrukcje szyfrujące oraz ze zoptymalizowanym oprogramowaniem wideokonferencyjnym Vidyo. Podczas demonstracji serwer odszyfrowywał i szyfrował wszystkie trzy strumienie wideo praktycznie bez opóźnień. Komputery PC były napędzane procesorami Intel® Core™ vPro™ nowej generacji, a serwer wykorzystywał nową platformę opartą na procesorze Intel® Xeon®, poprzednio znaną jako „Romley”. Te nowe produkty zaoferują rozszerzony zbiór instrukcji specjalnych — określanych mianem Intel® Advanced Encryption Standard New Instructions — aby znacznie przyspieszyć szyfrowanie oraz deszyfrowanie i zapewnić większe bezpieczeństwo transakcji. Niektórzy producenci oprogramowania optymalizują już swoje aplikacje pod kątem tych instrukcji i raportują dziesięciokrotny wzrost wydajności szyfrowania.

Podczas przemówienia Perlmuttera po raz pierwszy zaprezentowano nowy procesor o nazwie kodowej „Westmere-EX”, przeznaczony do serwerów wieloprocesorowych. Demonstracja rozwiązania Oracle do analizy internetowej podkreśliła wzrost bezpieczeństwa, niezawodności i wydajności, jaki można uzyskać poprzez pełne wykorzystanie rdzeni „Westemere-EX”.

Otellini pokazał dwa inteligentne produkty telewizyjne napędzane przez procesor Intel® Atom™ CE4100, które mają wejść do sprzedaży jesienią — Sony Internet TV oraz Logitech Revue*. Urządzenia te łączą dostęp do internetu z oglądaniem telewizji poprzez kombinację procesorów Intela oraz usługi Google TV opartej na platformie Android. Podczas demonstracji pokazano, jak użytkownik może oglądać telewizję oraz wideo opublikowane w serwisie Facebook na telewizorze podłączonym do przystawki Logitech Revue. Telecom Italia, D-Link i kilka innych firm również zamierza niebawem wprowadzić do sprzedaży inteligentne urządzenia telewizyjne oparte na procesorze Intel® Atom™ CE4100.

Jako przykład nowych sposobów łączenia urządzeń komputerowych Otellini pokazał koncepcję łatwego wyświetlania treści przechowywanej w tablecie na dużym ekranie telewizora. Do demonstracji wykorzystano prototypowy tablet z procesorem Intel® Atom™, który został nieznacznie zmodyfikowany do obsługi technologii Intel® Wireless Display (WiDi).

Obecnie technologia Intel® WiDi jest dostępna w niektórych laptopach z procesorami 2010 Intel® Core™ oraz w przystawce Push to TV furmy Netgear i zdobywa popularność na całym świecie — powstało już 40 konstrukcji laptopów w 11 krajach. Technologia Intel® WiDi wykorzystuje standard Wi-Fi, powszechnie obsługiwany przez współczesne laptopy, w celu połączenia komputera z telewizorem za pośrednictwem małego, lekkiego adaptera. Technologia ta pozwala łatwo przesyłać wideo, zdjęcia i muzykę z laptopa do telewizora, dzięki czemu użytkownicy mogą wygodnie usiąść na kanapie i oglądać obraz na dużym ekranie, zamiast tłoczyć się przy małym monitorze laptopa.

źródło/autor: Intel