Air Products podpisał kontrakt z wiodącą firmą petrochemiczną w Rosji

Air Products, największy dostawca gazów technicznych w Polsce oraz jeden z największych na świecie producentów gazów technicznych i specjalistycznych produktów chemicznych, podpisał kontrakt z Voronezhsintezkauchuk, wiodącą firmą petrochemiczną w Rosji. Umowa obejmuje budowę i obsługę zakładu rozdziału powietrza (ASU) wytwarzającego gazy techniczne. Kontrakt będzie obowiązywał 15 lat od momentu uruchomienia instalacji w 2012 r.

Na mocy zawartej umowy Air Products zbuduje na terenie należącym do fabryki Voronezhsintezkauchuk i będzie obsługiwać zakład rozdziału powietrza (ASU). Instalacja zlokalizowana obok zakładu klienta umożliwia produkowanie na miejscu odpowiednich ilości gazów technicznych niezbędnych w procesach produkcyjnych klienta, co zapewnia stabilność zaopatrzenia i płynność produkcji.

Firma Air Products będzie właścicielem wybudowanej instalacji, w której będą produkowane gazowy azot i suche sprężone powietrze. Zdolność produkcyjna zakładu rozdziału powietrza (ASU) w momencie jej uruchomienia będzie wynosiła do 3 000 m³ gazowego azotu na godzinę oraz do 16 000 m³ suchego sprężonego powietrza na godzinę. Dostarczany przez Air Products azot będzie wykorzystywany w fabryce firmy Voronezhsintezkauchuk w procesie produkcji gumy do wytwarzania opon, natomiast drugi z produkowanych przez instalację gazów – suche skompresowane powietrze, jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa w fabryce.

„Stale poszukujemy możliwości, które pozwalają nam na umacnianie pozycji Air Products na rozwijającym się rynku Europy Środkowej i Wschodniej, takich jak np. przejęcie firmy BOC Gazy w Polsce, czy inwestowanie w długofalowe umowy, jak w przypadku tego kluczowego kontraktu, który właśnie podpisaliśmy z firmą Voronezhsintezkauchuk” – powiedział Rob Mills, Dyrektor Generalny na Rosję i kraje Wspólnoty Niepodległych Państw, Air Products.

„Budowanie solidnych, obustronnie korzystnych relacji z rosyjskimi firmami jest kluczowe dla rozwoju Air Products w tym regionie. Korzyści z możliwości produkowania gazów technicznych na miejscu u klienta są znaczące i mogą przyczynić się do zapewnienia zarówno klientom, jak i dostawcom znaczącej przewagi konkurencyjnej na dużym i szybko zmieniającym się rynku” – dodał Rob Mills.

Oprócz produkowania gazów technicznych dla fabryki Voronezhsintezkauchuk, firma Air Products będzie również dostarczać gazy w postaci ciekłej na potrzeby rosyjskiego rynku.

Air Products jest obecny w Rosji od lat 90-tych. Obecnie Air Products oferuje na rynku rosyjskim możliwość produkowania gazów na miejscu u klienta, gamę gazów ciekłych i sprężonych, sprzęt oraz produkty chemiczne.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu