Przejdź do treści

Nowa wersja Targeo.pl z budynkami w 3D

Całkowicie nowy interfejs użytkownika, wyszukiwarka miejsc i usług, przestrzenne bryły budynków oraz możliwość importu śladów GPS i rysowania na mapie – to tylko niektóre z nowości, jakie przygotowali twórcy najnowszej wersji serwisu mapowego Targeo.pl.

Od dziś dla wszystkich użytkowników Targeo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu. Na pierwszy rzut oka widoczne są zmiany w interfejsie użytkownika – całkowicie nowy układ graficzny w unowocześnionej stylistyce. Zniknęła górna belka z ikonkami nawigacyjnymi, a zamiast niej w bocznym panelu pojawiły się czytelnie opisane zakładki. Panel, tak jak i inne elementy interfejsu, można zminimalizować, co szczególnie ucieszy użytkowników netbooków, ponieważ daje możliwość przeglądania mapy z wykorzystaniem maksymalnej dostępnej powierzchni ekranu, a przy tym nadal zapewniony jest szybki dostęp do potrzebnych funkcji.

Rozbudowana została wyszukiwarka – w zakładce „Szukaj miejsc” można łatwo przeszukać bazę ponad pół miliona miejsc użyteczności publicznej, punktów handlowo-usługowych i atrakcji turystycznych popularnie nazywanych POI (ang. points of interest). Te same punkty można również przeglądać na mapie według kategorii korzystając z zakładki „Miejsca”.

Nowe opcje pojawiły się także przy wyznaczaniu trasy. Poza wyświetlaniem informacji o ruchu drogowym i utrudnieniach na trasie można również włączyć omijanie autostrad i dróg płatnych. Wyznaczoną trasę można wyeksportować do urządzenia GPS z AutoMapą. Integracja z urządzeniami nawigacyjnymi działa też w drugą stronę – funkcja „Moje mapy” w nowym Targeo daje możliwość importu zarejestrowanych śladów GPS, dzięki czemu możemy łatwo obejrzeć na mapie np. trasę swojej wycieczki rowerowej. Aktualnie obsługiwane są pliki AutoMapa i Garmin, ale w niedalekich planach jest rozszerzenie o inne popularne formaty. Ponadto, w zakładce „Moje mapy” znajdziemy też szereg funkcji umożliwiających rysowanie na mapie oraz tworzenie kolekcji własnych obiektów z użyciem punktów, linii, obszarów czy etykiet z opisem. Utworzoną w ten sposób własną mapę można łatwo podlinkować na swojej stronie www lub Facebooku.

– Tak duże zmiany w działającym serwisie, z którego korzystają dwa miliony użytkowników miesięcznie, nigdy nie są łatwe. W pierwszej kolejności uruchomiliśmy testową wersję nowego serwisu i poprosiliśmy o testy wybranych użytkowników. Dzięki temu otrzymaliśmy wiele trafnych uwag, z których większość uwzględniliśmy w finalnej wersji. Ponad 90% internautów biorących udział w naszej ankiecie oceniło zmiany jako bardzo pozytywne – mówi Rafał Mikołajczak, prezes Indigo sp. z o.o., operatora serwisu Targeo.pl.

Zmiany na Targeo.pl widoczne są również w samych mapach. W miastach pojawiły się trójwymiarowe bryły budynków znane już wcześniej użytkownikom AutoMapy z urządzeń nawigacyjnych. Nowy, interaktywny pasek skali umożliwia wybór jednostek odległości (kilometry, mile, mile morskie), a „linijka” pozwala na szybki i wygodny pomiar odległości na mapie.

Firma Indigo przeprowadziła testy wydajnościowe nowego serwisu, które pokazały, że wiele funkcji w nowej wersji działa znacznie szybciej, co powinno się bezpośrednio przełożyć na poprawę komfortu pracy użytkowników Targeo.pl.