Brak gotówki? Zapłać swoim produktem

Dzięki Internetowi barter zyskuje zupełne nowe oblicze – firmy mogą płacić za rozmaite dobra własnymi produktami lub usługami w niezwykle elastyczny sposób. To możliwe dzięki wprowadzeniu barterowej waluty rozliczeniowej – e-PLN.

Niedobór gotówki w małych i średnich przedsiębiorstwach to zjawisko powszechne. Towarzyszy mu zwykle niepełne wykorzystanie wolnych mocy produkcyjnych. Firmy nie sprzedają tyle, ile by mogły, a bez generowania dodatkowych przepływów pieniężnych nie mają środków na nowe inwestycje.

Przedsiębiorcy sięgają w takich przypadkach po kredyty, szukają inwestorów, ale ostatnio coraz większą popularnością cieszy się wymiana barterowa. Firma płaci wówczas tym, co posiada, czyli własnym produktem lub usługą. W efekcie uzyskuje potrzebne środki na rozwój, a gotówka pozostaje w kasie.

Mimo tej zalety, transakcje barterowe nie były rozpowszechnione na większą skalę ze względu na trudności w znalezieniu odpowiedniego partnera. Tę niedogodność stara się zniwelować Paweł Kozawski – młody przedsiębiorca, który przeniósł tę znaną od lat formę wymiany handlowej do Internetu.

„Firma zamieszcza swoje oferty w serwisie internetowym. Gdy ktoś dokona u niej barterowego zakupu, na jej konto wpływają barterowe środki – e-PLN. Można je wydać na dowolne oferty zamieszczone w serwisie, a nie koniecznie na produkty swojego klienta. To pozwala zachować zalety barterowych transakcji, bo na zakupy nie trzeba wydawać gotówki. Jednocześnie znacznie podnosi się ich elastyczność”, wyjaśnia Paweł Kozawski z portalu BarterOnline.pl, zajmującego się wielostronną wymianą barterową.

Przedsiębiorcy chwalą sobie takie rozwiązanie. „Większość środków finansowych przeznaczyliśmy na realizację sklepu internetowego oraz zamówienie pierwszych partii towaru. Niewiele zostało już na promocję. W BarterOnline.pl zamawiamy druk ulotek, bannery reklamowe, kupujemy reklamy w Internecie. To napędza naszą sprzedaż. Bez tego zostalibyśmy z towarem. W zamian oferujemy innym użytkownikom nasze wina” opowiada Łukasz Bień ze sklepu WinaBezalkoholowe.pl.

Pomysł barteru wielostronnego pochodzi od Szwajcarów, którzy w czasach Wielkiego Kryzysu ustanowili tzw. „kręgi wymiany gospodarczej” – WIR. Dziś z tego systemu korzysta 80 000 szwajcarskich firm, a usługi barterowe są zintegrowane z bankowymi. W Polsce rozwój tego typu transakcji wspiera UE, która dofinansowała serwis BarterOnline.pl ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

źródło/autor: BarterOnline.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu