Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa

Po dwóch udanych zbiórkach krwi w Warszawie, PKO Bank Polski rusza w teren z kolejną akcją krwiodawstwa. Zaczyna się 8 września br. w Gdańsku, a finał zaplanowany jest na 7 października br. w Warszawie.

Zachęcony sukcesem warszawskich akcji, w których dotąd udało się zebrać ponad 60 litrów krwi, PKO Bank Polski postanowił wyruszyć z Bankową Akcją Honorowego Krwiodawstwa w Polskę. Krwiobusy odwiedzą Gdańsk, Olsztyn, Białystok, Poznań, Bydgoszcz, Szczecin, Łódź, Wrocław, Kraków, Katowice, Lublin i Warszawę. Ponadto w Białymstoku, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Katowicach i Warszawie będzie możliwość przeprowadzenia badania dla osób, które chcą zgłosić się do banku dawców szpiku. Działania będą prowadzone wspólnie z Narodowym Centrum Krwi.

– To bardzo cenna inicjatywa. Cieszy mnie, że pracownicy naszego Banku chcą angażować się w tego typu akcje. Jeśli możemy pomóc innym, warto taki wysiłek podjąć.  Krew jest potrzebna codziennie w dużych ilościach, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego nie da się wytworzyć syntetycznie – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Działania zainicjowane przez Bank będą prowadzone wspólnie z Narodowym Centrum Krwi.

– Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na wiele poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów pozwala ratować życie i zdrowie. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że jej oddanie to rodzaj posłannictwa – mówi Mateusz J. Kuczabski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Krwi.

Do oddania krwi PKO Bank Polski zachęcać będzie nie tylko swoich pracowników, ale również mieszkańców miast znajdujących się na trasie krwiobusów. Akcja w mobilnej stacji krwiodawstwa rozpoczynać się będzie o godzinie 8:30. Każdy potencjalny dawca przejdzie badanie lekarskie i laboratoryjne, a po oddaniu krwi otrzyma posiłek w postaci ośmiu tabliczek czekolady. Będzie mógł też bezpłatnie uzyskać wyniki swoich badań (m.in. oznaczenie grupy krwi).

Warto poświęcić odrobinę wolnego czasu – warto oddać krew!

Dawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat. W wyjątkowych przypadkach lekarz może wyrazić zgodę na oddanie krwi przez osobę powyżej 65. roku życia. Dorosły człowiek posiada ok. 5-6 l tego drogocennego płynu. Jednorazowo dawca – mężczyźni nie częściej niż co 8 tygodni, kobiety nie częściej niż co 12 tygodni – oddaje 450 ml krwi, czyli mniej niż 10 proc. ilości krążącej w organizmie. W ciągu zaledwie kilku godzin nasz organizm uzupełnia ilość krwi, która została oddana, a dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości.

HARMONOGRAM BANKOWEJ AKCJI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA

1 Mateusz J. Kuczabski, Narodowe Centrum Krwi, PKO Bank Polski, Zbigniew Jagiełło

źródło/autor: PKO Bank Polski

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu