Debiut śmigłowca S-70i™ Black Hawk na targach MSPO

Helikopter S-70i™ Black Hawk, międzynarodowy wariant śmigłowca Black Hawk, jest po raz pierwszy demonstrowany szerokiemu gronu odbiorców. Śmigłowiec wyprodukowany przez PZL Mielec, zakłady firmy Sikorsky Aircraft w Polsce, będzie prezentowany podczas targów MSPO w Kielcach do 9 września. Sikorsky Aircraft jest firmą zależną United Technologies Corp.(NYSE:UTX).

Prezentowany helikopter jest drugim egzemplarzem wyprodukowanym w PZL Mielec. Pierwszy helikopter S-70i Black Hawk z PZL Mielec przechodzi końcowe testy w Stanach Zjednoczonych. Zakład produkcyjny w Mielcu ma zostać przystosowany do przeprowadzenia oblotów śmigłowców do końca 2010 r.

„Otwiera to nowe możliwości dla śmigłowca S-70i BLACK HAWK przeznaczonego na rynki międzynarodowe” – powiedziała Debra A. Zampano, manager ds. programu S-70i i międzynarodowych programów zbrojeniowych. Od początku program ten przebiega prawidłowo. Zgodnie z planem realizowane są jego wszystkie kluczowe etapy. Ten helikopter to światowy produkt przeznaczony na globalny rynek. Bardzo cieszy nas, że zwiedzający mogą zobaczyć śmigłowiec S-70i BLACK HAWK podczas targów MSPO” – dodała Zampano.

Poczynając od drugiego wyprodukowanego w Polsce helikoptera, poprodukcyjne testy lotnicze będą przeprowadzane w zakładach PZL Mielec.

Pierwszy egzemplarz helikoptera S-70i Black Hawk wykonał już około 38 godzin lotów testowych od momentu rozpoczęcia oblotu w Sikorsky Development Flight Center w West Palm Beach na Florydzie. Testy mają zostać zakończone w czwartym kwartale bieżącego roku.

„Podczas lotów testowych śmigłowiec S-70i jest lekki oraz porusza się nadzwyczajnie szybko. Maszyna świetnie się sprawuje. Lot tym helikopterem to duża radość.” – mówi Rick Becker, Starszy Pilot Oblatywacz.

Dostarczenie pierwszego śmigłowca S-70i BLACK HAWK końcowemu odbiorcy zaplanowano na początek 2011 r.

„Śmigłowiec S-70i BLACK HAWK odpowiada globalnemu popytowi na zaawansowaną technologię” – mówi Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec. „Ten zbudowany w Polsce helikopter stanowi przykład wybitnego polskiego wykonawstwa i amerykańskiej technologii oraz co najważniejsze, jest przygotowany na wszystkie misje.” – dodał Zakręcki.

Helikopter S-70i BLACK HAWK jest pierwszym helikopterem BLACK HAWK zaprojektowanym specjalnie dla potrzeb międzynarodowych klientów z wykorzystaniem międzynarodowej sieci dostawców. Jest pierwszym śmigłowcem BLACK HAWK zmontowanym w Europie, a zarazem pierwszym śmigłowcem wyprodukowanym w PZL Mielec w Polsce.

Śmigłowiec S-70i Black Hawk łączy w sobie najnowszą technologię z zaawansowanymi systemami takimi jak w pełni zintegrowany cyfrowy kokpit z podwójnym cyfrowym automatycznym systemem kontroli lotu i sprzężonym przyrządem wskazującym kierunek lotu. Posiada także aktywny system kontroli wibracji, który łagodzi wstrząsy podczas lotu. Podwójny system GPS/INS z cyfrową mapą zapewnia właściwą oraz rezerwową nawigację nawet podczas najbardziej wymagających misji. Klienci z całego świata będą czerpali korzyści z nowoczesnej konfiguracji maszyny i możliwości podniesienia obecnej interoperacyjności z globalną flotą helikopterów BLACK HAWK firmy Sikorsky.

Począwszy od 2012 roku zakłady PZL Mielec będą produkować około 20 egzemplarzy helikopterów S-70i BLACK HAWK rocznie.

Sikorsky Aircraft Corporation, z siedzibą w Stratford, Connecticut, USA, jest światowym liderem w zakresie projektowania, wytwarzania i obsługi śmigłowców. United Technologies Corp. z siedzibą w Hartford, Connecticut, USA, oferuje szeroką gamę produktów hi-tech oraz usług pomocniczych dla przemysłu lotniczego i branży budowlanej.

Niniejsza informacja prasowa zawiera wypowiedzi dotyczące przyszłych możliwości biznesowych. Rzeczywiste wyniki mogą różnić się znacząco od przewidywanych w wyniku czynników ryzyka i niepewności, w tym między innymi zmian w priorytetach i praktykach rządowych zamówień publicznych lub w liczbie budowanych statków powietrznych, trudności w projektowaniu, rozwoju, produkcji i obsłudze zaawansowanych technologii oraz innych czynników ryzyka i niepewności wymienionych w dokumentach składanych przez United Technologies Corporation w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu