Nauka przez zabawę w „Strefie bioróżnorodności”

Kilka tysięcy osób obserwowało, a ponad 400 wzięło udział w zabawach i konkursach, które odbywały się w ostatni weekend w „Strefie bioróżnorodności” na plażach Sopotu i Władysławowa. W edukacyjnym miasteczku stworzonym przez Ministerstwo Środowiska nie brakowało rodzin z dziećmi oraz studentów, którzy w ten sposób postanowili zakończyć wakacje. Gigantyczne domino, wielkowymiarowe klocki oraz rzeźby z piasku pomagały w przekazaniu plażowiczom wiedzy, czym jest bioróżnorodność i w jaki sposób jesteśmy jej częścią.

W ostatni weekend wakacji okolice sopockiego molo oraz plaża we Władysławowie zamieniły się w „Strefę bioróżnorodności”. Celem całodziennych happeningów było pokazanie rodzicom z dziećmi oraz młodzieży, że wszyscy jesteśmy integralną częścią przyrody, a naruszenie równowagi między poszczególnymi elementami może zagrozić naszemu istnieniu. Ci, którzy odwiedzili „Strefę bioróżnorodności” mogli wziąć udział w konkursach na ułożenie wielkowymiarowych klocków, niecodziennego domino czy najładniejszą rzeźbę z piasku. Na zwycięzców czekały edukacyjne upominki: klocki, przypinki oraz koszulki. Także obserwatorzy nie wyszli z pustymi rękoma – w ciągu dwóch dni rozdano tysiące zakładek do książek na nowy rok szkolny oraz edukacyjnych gadżetów. „Strefa” nad Bałtykiem najbardziej spodobała się rodzicom z dziećmi, którzy mogli zapewnić swoim pociechom bezpłatną, angażującą i stymulującą rozwój najmłodszych rozrywkę.

Podczas happeningu każdy mógł się przekonać jak ważne jest zachowanie różnorodnych form przyrody dla naszego funkcjonowania w świecie. Wydarzenie było elementem strategii nowoczesnej edukacji ekologicznej prowadzonej przez Ministerstwo Środowiska, która zwraca uwagę na wpływ, jaki na nasze życie ma środowisko, które nas otacza. W czasie zabawy uczestnicy uświadamiali sobie, że człowiek jest jednym z klocków w układance różnorodności biologicznej i jeżeli usuniemy z niej jeden element, nasz świat rozpadnie się jak dziecięca wieża z klocków.

Nadmorski projekt „Strefa bioróżnorodności” organizowany przez Ministerstwo Środowiska był częścią ogólnoświatowej kampanii mającej na celu podniesienie świadomości społecznej na temat różnorodności biologicznej. Był on częścią obchodów Międzynarodowego Roku Różnorodności Biologicznej ogłoszonego przez ONZ w 2010 roku.

źródło/autor: Walk & Talk

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu