Rezygnacja minister Fedak z autorskiego pomysłu ustawy o emeryturach to znakomita wiadomość

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej z dużym zadowoleniem przyjmują medialne informacje rezygnację minister Jolanty Fedak z forsowania własnego projektu ustawy emeryturach kapitałowych. – Współpraca z ministrem Bonim przy tworzeniu rozwiązań, które zamiast niszczyć ideę reformy emerytalnej będą służyć podnoszeniu efektywności drugiego filara, to coś, na co od dawna czekaliśmy – mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP.

Po spotkaniu szefowej resortu pracy i szefem zespołu doradców premiera możemy odetchnąć z ulgą. Minister Jolanta Fedak zapowiedziała bowiem, że zamiast nad pracami nad własnym projektem, podejmie współpracę z ministrem Michałem Bonim.

– Mamy nadzieję, że będzie to oznaczać, iż minister Fedak przestanie już podważać zaufanie obywateli do reformy emerytalnej i skupi się nad pracami, które zamiast demontować system, będą go usprawniać – mówi Janczewska. Politycy powinni pamiętać bowiem o czekających nas wyzwaniach demograficznych i kierować się interesem przyszłych pokoleń, a nie jedynie doraźnymi potrzebami budżetu państwa. W ocenie Pracodawców RP powrót stanu sprzed reformy, gdzie środkami emerytalnymi zarządzałby ZUS, byłby działaniem na szkodę przyszłych emerytów.

– Za kilkanaście lat zacznie zdecydowanie maleć liczba osób w wieku produkcyjnym, a co za tym idzie i wpływy do budżetu z tytułu podatków od pracy. To grozi poważnym kryzysem, a nawet niewydolnością finansów publicznych. Dopiero wtedy naprawdę docenimy realne pieniądze, gromadzone w OFE , o ile oczywiście będą one efektywnie pomnażane – dodaje Janczewska.

Pracodawcy RP od dawna apelowali, aby rząd zaczął mówić jednym głosem. – To oczywiste, że musimy wyciągnąć lekcję z tego, co się stało w wyniku kryzysu na rynku kapitałowym w 2008 roku i zacząć wreszcie konkretnie działać. Wdawanie się w bezsensowne ideologiczne konflikty było marnotrawstwem cennego czasu i cieszymy się, że nareszcie udało się w rządzie dojść do porozumienia – mówi Janczewska.

Pracodawcy RP liczą, że minister Boni dotrzyma obietnicy, którą złożył jeszcze przed wakacjami i już niedługo światło dzienne ujrzą konkretne projekty regulacji dotyczące podniesienia efektywności II filara. W pakiecie tym powinny przede wszystkim znaleźć się rozwiązania, które m. in. wymuszą konkurencję pomiędzy OFE, rozluźnią limity inwestycyjne, czy też powołają do życia subfundusze, które pozwolą lepiej zabezpieczyć lokowany kapitał emerytalny.

Zdaniem Pracodawców RP poza propozycjami konkretnych projektów potrzeba w Polsce także szerokiej i rzetelnej kampanii informacyjnej o systemie emerytalnym. – Przyszli emeryci muszą zrozumieć, że nie można uzależniać bezpieczeństwa wypłaty świadczeń emerytalnych tylko od państwa. Muszą także mieć świadomość, że opłaca się im jak najdłużej pracować, bo każdy dodatkowy rok aktywności zawodowej oznacza dla nich wyższą emeryturę – dodaje Janczewska.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu