Indeks PMI najwyższy od trzech lat

W sierpniu br. indeks PMI dla Polski wzrósł do 63,8 punktu, znacznie powyżej oczekiwań i był najwyższy od 37 miesięcy. „Lipcowy spadek indeksu okazał się, zgodnie z naszą oceną, jednorazowym wypadkiem przy pracy. Gospodarka rośnie głównie dzięki popytowi wewnętrznemu, jednak inwestycje niestety jeszcze nie ruszyły.”– ocenia dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

„Informacja o gwałtownym wzroście indeksu PMI w Polsce współgra ze znacznie lepszymi od oczekiwań danymi ekonomicznymi publikowanymi od kilku miesięcy przez GUS. Chodzi o szybki wzrost PKB i produkcji przemysłowej oraz o spadek bezrobocia w drugim kwartale. PMI sygnalizuje również początek wzrostu zatrudnienia w naszej gospodarce, co jest bardzo dobrą wiadomością. PKB napędza w tej chwili popyt wewnętrzny, a nie eksport, co miało miejsce w 2009 i jeszcze w pierwszym kwartale 2010 roku. Jednakże zanim zaczniemy mówić o utrwaleniu się silnego ożywienia w gospodarce ruszyć muszą inwestycje przedsiębiorstw. Na razie firmy nie są zbyt skore do zwiększania nakładów inwestycyjnych.

Na tle całej Europy Polska znalazła się w grupie państw, w których ożywienie jest szczególnie mocne, a nowym biegunem wzrostu stają się kraje skupione wokół Morza Bałtyckiego: Polska, Niemcy, Szwecja i Estonia oraz dodatkowo Słowacja” – dodaje Jacek Adamski.

Indeks PMI powstaje w oparciu o opinie menedżerów, którzy oceniają sytuację swoich firm w takich sferach jak: nowe zamówienia, import, produkcja, dostawy, zapasy czy ceny.

źródło/autor: PKPP Lewiatan

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu