Zbliżeniowa karta Visa payWave i karta szkolna „w jednym”

Zbliżeniowe karty Visa payWave to karty z mikroprocesorem, który podnosi poziom bezpieczeństwa samej karty i umożliwia łączenie na jednym „plastiku” zastosowań czysto płatniczych z innymi funkcjami, np. identyfikacją użytkownika karty. Z tej właśnie funkcji jako pierwsze w Polsce będzie korzystać XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi, w którym z początkiem zbliżającego się roku szkolnego zostanie uruchomiony system „karty szkolnej”.

Każdy z uczniów otrzyma od Banku Zachodniego WBK zbliżeniową kartę przedpłaconą Visa payWave. Jednocześnie bank wyposaży szkołę w oprogramowanie oraz urządzenia kontrolujące dostęp do pomieszczeń szkolnych (czytniki kart połączone z odpowiednimi bramkami). System identyfikacyjny, w ramach którego działają „karty szkolne” ma możliwość rejestrowania liczby „wejść” i „wyjść” każdego ucznia – przez co nauczyciele i rodzice zyskują możliwość monitorowania obecności uczniów w szkole. Takie rozwiązanie zwiększa również bezpieczeństwo szkoły, ograniczając wchodzenie na jej teren osób nieuprawnionych. Na kartach zostanie umieszczony przygotowany specjalnie dla szkoły wizerunek (logo szkoły), przez co będą one również szkolnym identyfikatorem. Poza kartami i specjalnymi barierkami BZ WBK wyposaży również liceum w czytniki do płatności zbliżeniowych, które zostaną zainstalowane w szkolnym sklepiku. Uczniowie będą mogli w nim płacić swoimi „kartami szkolnymi” bez posługiwania się gotówką.

„Dyrektorzy ośrodków dydaktycznych wielokrotnie wskazywali, że wyzwaniem w szkołach jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniom – stąd decyzja banku, by wesprzeć szkoły w budowaniu nowoczesnych rozwiązań systemu dostępu. Jednocześnie to rozwiązanie pozwala na edukowanie młodzieży w zakresie korzystania z kart płatniczych” – mówi Łukasz Porażyński z Zespołu Rozwoju Produktów Banku Zachodniego WBK.

„Karty szkolne” to przedpłacone karty Visa payWave; za ich pomocą można płacić do wysokości środków wpłaconych wcześniej na rachunek karty. Dodatkowa funkcjonalność zbliżeniowa pozwala dokonywać drobnych płatności (jednorazowo do 50 zł) bez konieczności podawania jej sprzedawcy – wystarczy zbliżyć kartę do czytnika kart zbliżeniowych.

„Karty Visa payWave to najbardziej nowoczesne karty płatnicze: ich „sercem” jest mikroprocesor, który działa jak miniaturowy komputer. Z jednej strony, daje on wyższy poziom bezpieczeństwa samych płatności (w porównaniu do kart wyposażonych wyłącznie w pasek magnetyczny) i umożliwia dokonywanie błyskawicznych płatności zbliżeniowych, z drugiej zaś pozwala łączyć na karcie różne funkcje, czego przykładem jest właśnie „karta szkolna”. Cieszymy się, że to właśnie karty Visa payWave zostały, jako pierwsze w Polsce, wybrane do tego rozwiązania. Jesteśmy przekonani, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele i rodzice szybko docenią zalety połączenia na jednym „plastiku” funkcji płatniczej oraz identyfikacyjnej” – powiedział Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce.

Bank Zachodni WBK planuje uruchomienie, w najbliższym czasie, podobnych systemów dostępu w kolejnych szkołach: drugiej szkole w Łodzi, a także we Wrocławiu, Nowym Targu, Rzeszowie i Zielonej Górze.

Docelowo istnieje także możliwość połączenia „karty szkolnej” i systemu dostępu z istniejącymi już w większości szkół elektronicznymi dziennikami czy innymi systemami ewidencji uczniów, stosowanymi przez ośrodki edukacyjne.

źródło/autor: BZ WBK

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu