Kopex–Famago dostarczy do KWB Turów koparkę za 56 mln zł

Kopex-Famago, spółka z Grupy Kopex, podpisała w sierpniu umowę na zaprojektowanie i wykonanie dla Kopalni Węgla Brunatnego Turów koparki wielonaczyniowej kołowej na podwoziu gąsienicowym. Wartość kontraktu wynosi 68 307 800 zł brutto tj. 55 990 000 zł netto. Realizacja dostawy urządzenia nastąpi w terminie do 30 miesięcy od dnia podpisania umowy. Kopex-Famago zrealizuje umowę w konsorcjum z firmą projektową Poltegor-Projekt z Wrocławia.

„W zdobyciu tego kontraktu bardzo pomogły nam referencje i zdobyte doświadczenie we współpracy z kopalniami odkrywkowymi, w tym szczególnie z KWB Turów, która jest jedną z największych i najnowocześniejszych w Polsce oraz należy do dużego koncernu energetycznego PGE. Bardzo zależy nam na dostarczeniu zamówionej koparki w uzgodnionym terminie, jednak z uwagi na obecną sytuację powodziową w regionie liczymy się z przesunięciem terminu z przyczyn od nas niezależnych. Z uwagi na przewidywaną budowę nowego bloku energetycznego w elektrowni Turów nastąpi przebudowa układu technologicznego kopalni, co wiązać się będzie z rozbudową przenośników taśmowych, a także zakupem kolejnych 1-2 sztuk koparek wielonaczyniowych.” – mówi Marek Doniec, prezes zarządu Kopex-Famago SA.

Zamówiona w Kopex–Famago koparka KWK 1500.1 będzie przeznaczona do wydobywania nadkładu w kopalni węgla brunatnego KWB Turów. Koparka na podwoziu 6- gąsienicowym, wyposażona jest w trzy przenośniki taśmowe z nadwoziem wspartym na łożu kulowym. Wydajność teoretyczna koparki wynosi 4300 m3/h. Koparka KWK 1500.1 to nowa maszyna, która rozszerzy ofertę Kopex-Famago. Będzie wyposażona w najnowsze rozwiązania stosowane w zakresie sterowania i monitorowania pracy zespołów maszyny. Całość konstrukcji stalowej zostanie zaprojektowania według najnowszych standardów technologicznych. Do współpracy przy projektowaniu zostanie włączona Politechnika Wrocławska.

Kopalnia PGE KWB Turów S.A. obecnie eksploatuje osiem maszyn podstawowych wykonanych przez Kopex-Famago. Są to trzy koparki typu KWK 1500s, cztery zwałowarki oraz przenośnik samojezdny PGOT 4500. Urządzenia te były wykonywane we współpracy z firmą Potegor–Projekt i KRUPP.

Ostatnią dużą realizacja Kopex-Famago dla kopali Turów była zwałowarka ZGOT 11500.100, wózek zrzutowy WZGR 2000 i bęben kablowy na podwoziu gąsienicowych, maszyn te przekazaliśmy do eksploatacji w roku 2009. Kopex-Famago była dostawcą głównych konstrukcji stalowych i maszynowych oraz wykonywała montaż całości urządzeń. Maszyny te weszły w skład nowego układu do transportu nadkładu w KWB Turów.

Na koniec sierpnia br. backlog spółki Kopex-Famago przekracza poziom 145 mln zł.

źródło/autor: CC Group

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu