Simitri świętuje urodziny

Aspekt ekologiczny odgrywa coraz większą rolę przy wyborze sprzętu IT do firm. Świadomość korzyści wynikających z używania energooszczędnych urządzeń z roku na rok rośnie wśród osób odpowiedzialnych za zakupy do biur. Taka postawa idzie w parze z polityką firmy Konica Minolta – producenta ekologicznego tonera Simitri, który w tym roku obchodzi dziesięciolecie. Simitri doczekał się w tym roku również wnuka – Simitri HD+.

Polimeryzowany toner Simitri, dostępny obecnie w trzeciej generacji Simitri HD+, to ekologiczne rozwiązanie, stworzone z myślą o środowisku naturalnym: „Smitri HD to dowód na to, że dbałość o ekologię może iść w parze z zaawansowaną technologią i korzyściami dla klientów. Najważniejsze zalety produktu to jego zgodność ze standardami zdrowia i bezpieczeństwa oraz zaufanie, jakim darzą go klienci. Simitri HD może być używany nawet do drukowania na opakowaniach produktów spożywczych. Ostatnio odpowiedni papier zadrukowany przy jego użyciu przeszedł pomyślnie testy zgodności warunkujące dopuszczenie do kontaktu z żywnością. Taki certyfikat jest niezwykle ważny między innymi dla branży spożywczej i producentów opakowań. Jednocześnie tego typu certyfikacja czyni urządzenia Konica Minolta bardziej atrakcyjnymi i poszukiwanymi na rynku” – wyjaśnia Piotr Blachowski, kierownik ds. produktów wielofunkcyjnych Konica Minolta Business Solutions Polska Sp. z o.o.

Pierwszy, czarny Toner Simitri trafił do sprzedaży w roku 2001, a już rok później był dostępny we wszystkich czterech kolorach. W 2006 roku na rynek została wprowadzona jego bardziej zaawansowana wersja – Simitri HD, zapewniająca niską temperaturę utrwalania i lepszą jakość obrazu. Obecnie produkowany Simitri HD+ posiada ultra cienkowarstwową strukturę powłoki rdzeniowej, wyróżniającą się małymi cząsteczkami, jednorodnym kształtem i zawartością wosku. Dzięki takiej strukturze toner łączy dwie pozornie sprzeczne właściwości: umożliwia utrwalanie w niskiej temperaturze i ma jednocześnie wyjątkowo dużą odporność na gorąco. Simitri HD+ używany jest w najnowszych cyfrowych systemach produkcyjnych Konica Minolta bizhub PRESS.

Od najwcześniejszych etapów prace rozwojowo-badawcze nad tonerem były oparte na technologii polimeryzowanej emulsji i założeniu, żeby podczas całego swojego cyklu życia Simitri wywierał jak najmniejszy wpływ na środowisko. Dzięki ulepszonemu procesowi polimeryzacji, który wykorzystuje mniej energii podczas druku, emisja takich gazów, jak CO2, NOX i SOX, została zmniejszona o jedną trzecią. Do drukowania tonerami Konica Minolta potrzeba ponadto mniej energii, co wynika z udoskonalonej technologii polimeryzacji oraz zastosowania rdzenia z niskotopliwego, bezolejowego wosku estrowego.

Simitri zawiera materiał pochodzenia roślinnego – biomasę, której nie znajdziemy w tonerach konkurencji. Jej zawartość to prawie 10 proc., dzięki czemu emisja zanieczyszczeń podczas utylizacji tonera została zmniejszona do minimum. Jest to poważny krok w przyszłość i droga, którą wyznaczyła Konica Minolta w stronę osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla podczas niszczenia zużytych sprzętów.

Według badań „2009 Toner Market Directory” firmy Data Supply Inc., Konica Minolta to branżowy lider w produkcji ekologicznych tonerów polimeryzowanych. Ponad 99% wszystkich tonerów kolorowych i około 96% monochromatycznych od Konica Minolta jest produkowanych w postaci polimeryzowanej, podczas gdy u konkurencji parametry te wahają się w granicach 30 proc.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu