Dwa tygodnie pełne wrażeń na Podlasiu

Fundacja Świętego Mikołaja – od ponad 6 lat angażująca się w pomoc dzieciom z rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych – zorganizowała na początku sierpnia dla swoich podopiecznych wakacyjny wyjazd na Podlasie. Grupa 31 dzieci wraz z pracownikami i wolontariuszami fundacji przez dwa tygodnie zwiedzała najciekawsze i najpiękniejsze miejsca tego zakątka Polski.

Organizatorzy zadbali, aby cały pobyt wypełniony był różnorodnymi atrakcjami – zwiedzanie najpiękniejszych przyrodniczych miejsc Podlasia było przeplatane wyjazdami do największych miast regionu, m.in. Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Augustowa czy Suwałk. Uczestnikom wyprawy zorganizowano także typowo wakacyjne zabawy – kąpiel w jeziorze Sajno, 2-godzinny pobyt w Aquaparku w Hajnówce oraz wycieczki rowerowe.

Do jednych z największych atrakcji wyjazdu należał niewątpliwie rejs po Kanale Augustowskim, podczas którego dzieci mogły podziwiać piękną puszczę, a także przejazd Wigierską Kolejką Wąskotorową oraz zwiedzanie Parku Jurajskiego w Jurowcach. Ponadto, dzieci gościły w  Trześciance – jednej ze wsi Krainy Otwartych Okiennic, Trywieży – słynącej z przepięknych drewnianych domów i ręcznie zdobionych okiennic, a także skansenie w Nowymberezowie, gdzie znajduje się ferma strusi. Wszystkim uczestnikom bardzo podobała się również wycieczka szlakiem rękodzieła ludowego, podczas której każdy mógł się przekonać, jak dawniej produkowano tkaniny, łyżki czy garnki oraz na czym dokładnie polegała praca prawdziwego kowala. Wśród zwiedzanych obiektów nie zabrakło atrakcji dla wielbicieli klasztorów, cerkwi i twierdz – podopieczni wraz z opiekunami mieli okazję zobaczyć: Twierdzę Osowiec, klasztor pokamedulski w Wigrach, Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku, synagogę w Orli czy cerkiew św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim.

Uczestnicy wyjazdu zobaczyli najciekawsze atrakcje przyrodnicze regionu: słynną dolinę Rospudy, Białowieski Park Narodowy z Rezerwatem Pokazowym Żubrów, Parkiem Pałacowym oraz Muzeum Przyrodniczo-Leśnym. W ramach zajęć integracyjnych organizatorzy zaplanowali szereg konkursów, m.in. na najładniejszy strój z krepiny, malowania pocztówek czy konkurs talentów – śpiewanie, taniec oraz kabaret. Dzieciom został również zaproponowany udział w typowo ludowych warsztatach, gdzie mogły się nauczyć tradycyjnego młócenia zboża, koszenia trawy kosą, wyplatania koszyków z wikliny, lepienia z gliny oraz wyrabiania masła.

„Nasze badania wskazują, że dla ponad 40% opiekunów z rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka wysłanie swoich podopiecznych na wakacje to wciąż jeden z największych dylematów, z którym corocznie się borykają. Postanowiliśmy, że musimy im pomóc i zorganizować wakacje dla dzieci z takich placówek. Dzięki ogromnemu wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich dzieci miały okazję zwiedzić ciekawe i zupełnie nowe dla nich tereny północno-wschodniej Polski, a do tego poznać lokalną historię i kulturę”– mówi Monika Madej z Fundacji Świętego Mikołaja.

Fundacja Świętego Mikołaja od lat pomaga wychowankom różnych form opieki zastępczej. W czerwcu tego roku nagrodziła dotacjami w wysokości 1,15 mln złotych 173 projektów edukacyjnych zgłoszonych przez rodzinne domy dziecka i zawodowe rodziny zastępcze z całej Polski. Dzięki tym środkom ponad 1250 dzieci ma szansę na nadrobienie zaległości szkolnych i rozwijanie talentów. Ponadto, Fundacja od 2004 roku prowadzi kampanię Grunt to rodzina, dzięki której zgromadziła 2,68 mln zł. Środki przeznaczone są w całości na realizację przedsięwzięć edukacyjnych, mających pomóc wychowankom w nadrabianiu zaległości. Organizowane są m.in. zajęcia wyrównawcze oraz językowe dla dzieci czy seminaria i szkolenia dla opiekunów.