Wzrosty na rynku wód butelkowanych – podsumowanie I półrocza 2010 r

W pierwszym półroczu 2010 roku sprzedaż wód butelkowanych wzrosła o 11 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej – wynika z badań przeprowadzonych przez instytut badawczy Nielsen . Według badań liderem sprzedaży w kategorii wód butelkowanych pozostaje niezmiennie firma Żywiec Zdrój S.A. z niemal 33 proc. udziałem w rynku w ujęciu wartościowym.

Z danych firmy badawczej Nielsen wynika, że spożycie wody butelkowanej dynamicznie rośnie. W bieżącym roku dynamika sprzedaży utrzymuje się na wyższym niż prognozowany poziomie. Rosną wszystkie segmenty – najszybciej wody czyste niegazowane i produkty smakowe, których bazą jest woda źródlana lub mineralna.

Jak podaje Nielsen liderem sprzedaży w kategorii wód butelkowanych zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym pozostaje Żywiec Zdrój S.A. posiadając odpowiednio 22,8% (+0,9pp vs 2009) i 32,8% (+1,1pp vs 2009) udziałów w rynku (za Nielsen, Cała Polska + Stacje Benzynowe, styczeń-czerwiec 2010).

„Mamy bardzo dobre wyniki, mimo że dla całej kategorii początek roku był stosunkowo trudny w związku z niskimi temperaturami panującymi wiosną. Dynamika całego biznesu utrzymuje się na prognozowanym 15% poziomie.” – komentuje Łukasz Szkutnik, Kierownik ds. Rozwoju Kanałów Sprzedaży w Żywiec Zdrój S.A.

Firma mocno weszła w segment tzw. „wód smakowych”. Produkowany na bazie wody Żywiec Zdrój Smako-Łyk bije na głowę inne produkty tego typu. W pierwszej połowie roku stanowił on w ujęciu ilościowym blisko 48% sprzedaży w tym segmencie. Przedstawiciele firmy cieszą się, że udało im się idealnie trafić w gusta Polaków. Konsumenci wybierają je tak chętnie, że sprzedaż wariantów smakowych rośnie nawet powyżej oczekiwań, zwłaszcza gazowanych – dynamika sprzedaży wyniosła w ich przypadku niemal 40%.

Producenci wody butelkowanej zgodnie podkreślają, że cała kategoria będzie nadal rosła, bo wciąż pijemy dużo mniej niż na Zachodzie Europy. Na ich wyniki bez wątpienia będą miały wpływ tegoroczne upały, chociaż uważają oni, że jeszcze za wcześnie na podsumowania, wszakże sezon się jeszcze nie skończył.

źródło/autor: Żywiec Zdrój