Przejdź do treści

Koncert Chopinowski w Ostendzie

Wizyta żaglowca „Fryderyk Chopin” w belgijskiej Ostendzie rozpoczęła się koncertem fortepianowym pod gołym niebem. W związku z pobytem żaglowca w porcie Polska Organizacja Turystyczna wraz z Ambasadą RP w Królestwie Belgii zaplanowała szereg interesujących wydarzeń promujących Polskę. Gośćmi na pokładzie statku byli m.in.: Konsul Honorowy RP we Flandrii Jean-Marie de Baerdemaeker, poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Wałęsa oraz Ambasador RP w Brukseli Sławomir Czarlewski.

W czwartek wieczorem odbył się koncert fortepianowy wykonany na replice słynnego Pleyela, na którym grał sam Fryderyk Chopin. Replika fortepianu została zbudowana specjalnie na obchody Roku Chopinowskiego. Przy instrumencie zasiadł Tomasz Konieczny – absolwent sekcji fortepianu i teorii muzyki Akademii Muzycznej w Katowicach oraz studiów podyplomowych w klasie fortepianu w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. Koncert był otwarty dla licznie przybyłej do portu publiczności. Po koncercie miało miejsce spotkanie dla gości VIP połączone z konferencją prasową na pokładzie żaglowca. Wśród zaproszonych znalazły się tak ważne osobistości jak belgijski i flamandzki polityk, Minister w Rządach Regionalnych Geert Albert Bourgeois, Konsul Honorowy RP we Flandrii Jean-Marie de Baerdemaeker, Konsul Honorowy RP w Walonii Philippe Godfroid, doradca Premiera Leterme Hans Geeroms, Konsul ds. paszportowo-wizowych w Belgii Jan Cibula, Ambasador RP w Brukseli Sławomir Czarlewski, poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Wałęsa, Radca-Minister Małgorzata Mika-Bryska, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Bartłomiej Walas, dyrektor Departamentu Promocji przy POT Robert Kępiński oraz przedstawiciele lokalnych władz.

Organizatorzy projektu specjalnie na tę okazję zaprosili belgijskiego artystę Petera van Heirseele, który swoimi malowidłami pomysłowo udekorował jeden z fortepianów. Znany malarz, komik oraz twórca komiksów, występujący pod pseudonimem – Herr Seele i na stałe mieszkający w Ostendzie, przez kilka godzin malował na fortepianie portrety Fryderyka Chopina i George Sand. Fortepian został przekazany powstającemu w Ostendzie muzeum fortepianów jako dar od Polski.

Po Sztokholmie i Kilonii, Ostenda była kolejnym portem, w którym zbudowano kilkumetrowy pomnik Fryderyka Chopina. Tym razem jako budulec wykorzystano gips, muszle oraz trawę. Dodatkową atrakcją dla gości odwiedzających port był napowietrzny taniec na rejach w wykonaniu grupy teatralnej Ocelot. Uwieńczeniem wydarzeń w belgijskim porcie był pokaz sztucznych ogni.

Przez cały weekend Ambasadorzy projektu „Promujmy Polskę Razem” przybliżali turystom i mieszkańcom Ostendy historię Polski, wybitne postaci polskiej kultury, sztuki i nauki. Poprzez liczne działania promocyjne zachęcali do odwiedzenia polskich atrakcji turystycznych. Wizyta w porcie zakończyła się 8 sierpnia. Polski Żaglowiec „Fryderyk Chopin” na trasie rejsu odwiedzi jeszcze porty we Francji i Wielkiej Brytanii.

„Promujmy Polskę Razem”, w ramach którego obywa się rejs „Fryderyka Chopina”, to jeden z największych w historii projektów promujących nasz kraj za granicą. Jego celem jest poprawa wizerunku Polski oraz rozwój usług turystycznych w kraju. Organizator projektu – Polska Organizacja Turystyczna – otrzymała na jego realizację 30 mln euro, między innymi w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Mimo iż promocyjny rejs statku po europejskich portach potrwa do połowy września br., to cały projekt zakończy się dopiero w 2012 roku.

Na pokładzie żaglowca „Fryderyk Chopin” płynie grupa młodych ludzi, pełnych pasji i energii – tak zwanych Ambasadorów Polskiej Turystyki. Ich misja jest nierozerwalnie związana z hasłami, które określają kampanię Polskiej Organizacji Turystycznej, a które wpisują się doskonale także w życiorys Fryderyka Chopina: pasja, młodość, muzyka, romantyzm, wolność, kreatywność. Wzmocnieniem tego przekazu jest nowa identyfikacja graficzna marki POLSKA, która pokazuje różnorodność polskich atrakcji turystycznych i nowe hasło, którym promujemy nasz kraj: „Move your imagination”.

źródło/autor: Polska Organizacja Turystyczna