Kto gotuje na Śląsku?

Pranie, sprzątanie, przygotowywanie posiłków, wychowywanie dzieci. Czy nadal jest to domeną kobiet? W jaki sposób dbają o dom mężczyźni? Jak na Śląsku wygląda podział domowych obowiązków?

Współcześni Polacy deklarują równouprawnienie w podziale obowiązków domowych oraz wychowaniu dzieci. Według danych z raportu „Sztuka odpowiedzialności” przygotowanego przez Instytut SMG/KRC na zlecenie ING Życie, 80% badanych twierdzi że, mężczyźni są odpowiedzialni za prowadzenie domu w takim samym stopniu jak kobiety. Z twierdzeniem tym zgadza się ponad 85% mężczyzn i blisko 75% kobiet. Co na ten temat sądzą mieszkanki Śląska?

„Facet też może obiad ugotować. Może pomyć naczynia, albo odkurzyć mieszkanie. To nie problem”

Beata, 36 lat, Katowice

„Odpowiedzialny mężczyzna musi być zaradny. Musi umieć sam ściany pomalować, odnowić mieszkanie, wbić gwóźdź pod obraz”

Anna, 39, Katowice

Podział codziennych zadań

Choć Ślązacy zapewniają, że w tym samym stopniu co partner wypełniają domowe czynności, to badania pokazują, iż w polskim społeczeństwie nadal utrzymuje się tradycyjny podział obowiązków. W większości gospodarstw domowych to kobiety gotują, sprzątają oraz piorą. Do nich również należy codzienne zajmowanie się dziećmi oraz ich wychowywanie. Mężczyźni natomiast zajmują się bardziej fizycznymi i okazjonalnymi pracami – drobnymi naprawami, czy trzepaniem dywanów. Stałym obowiązkiem mężczyzn jest utrzymanie rodziny oraz zapewnienie jej środków finansowych. W blisko 70% polskich gospodarstw domowych to właśnie mężczyzna zarabia więcej pieniędzy i to na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za sytuację finansową najbliższych. Rozdźwięk pomiędzy deklaracjami Polaków, a ich zachowaniem w życiu codziennym, wynika z różnic w podejściu do odpowiedzialności kobiet oraz mężczyzn. Kobietom odpowiedzialność kojarzy się z troską o dom i rodzinę, podczas gdy mężczyźni koncentrują się na odpowiedzialności finansowej.

Gdzie to równouprawnienie?

Raport „Sztuka odpowiedzialności” przygotowany na zlecenie ING Życie pokazuje również, że podział obowiązków domowych różni się w zależności od miejsca zamieszkania. W przypadku rodzin mieszkających na wsi, przeważnie to kobieta zajmuje się gotowaniem, sprzątaniem oraz opieką nad dziećmi. Natomiast w dużych miastach, takich jak Katowice, coraz częściej widoczne jest bardziej nowoczesne podejście do kwestii odpowiedzialności za dom. Traktowana jest ona w bardziej partnerski sposób. Jak widać, rewolucja obyczajowa związana z przejmowaniem obowiązków mężczyzn przez kobiety, i na odwrót, nie zdążyła się jeszcze zakorzenić w polskim społeczeństwie, ale jej pierwsze symptomy można już zaobserwować. Zmieniło się natomiast rozumienie odpowiedzialności – choć wiąże się ona z wieloma obowiązkami, nie musi być nudna. Wręcz przeciwnie, odpowiedzialna osoba umie znaleźć czas zarówno na dom i rodzinę, jak i na rozwijanie pasji, zainteresowań czy odrobinę relaksu.

„Moim zdaniem odpowiedzialna osoba może jechać o czwartej rano na ryby i łowić je przez trzy godziny. Akurat się dzieci o siódmej obudzą, to się nimi zajmie.”

Bartek, 31 lat, Katowice

Kto rządzi domowym budżetem?

Według raportu „Sztuka odpowiedzialności”, za rozsądne zarządzanie rodzinnym portfelem, kobiety i mężczyźni są odpowiedzialni w takim samym stopniu. Czy jednak rzeczywiście rozważnie dysponują zgromadzonymi środkami? Badania pokazują, że 1/3 osób woli wydać pieniądze na nowy telewizor, niż odłożyć je z myślą o przyszłości. Respondenci przyznają się także do innych nieodpowiedzialnych zachowań finansowych. Najczęściej ulegają impulsywnym zakupom, a w dalszej kolejności zdarza im się żyć ponad stan, czy nie spłacać kredytów oraz pożyczek. Ponadto, zdaniem ponad 80% Polaków, odpowiedzialny człowiek powinien być ubezpieczony na życie. Jednocześnie jedynie co piąty z nas posiada indywidualną polisę na życie. Co na ten temat sądzą mieszkańcy Śląska?

„Można być osobą odpowiedzialną i nie mieć ubezpieczenia na życie. Do końca jednak taki człowiek nie jest odpowiedzialny. Może być dobrym ojcem, mężem, zarabiać pieniądze. Ale to jest takie niekonsekwentne. Jestem odpowiedzialny, ale nie do końca.”

Robert, 35 lat, Katowice

Wypowiedzi mieszkańców Śląska pokazują, że chcą oni być odpowiedzialni, zarówno w życiu codziennym, jak i w sprawach finansowych. Nadal jednak utrzymuje się tradycyjny podział zadań: odpowiedzialność kobiet koncentruje się na rodzinie i wychowywaniu dzieci, natomiast mężczyzn – na zapewnieniu rodzinie środków finansowych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu