Kartki z podróży, czyli prace Edwarda Dwurnika w Marchandzie

Salon Wystawowy Marchand zaprasza na monograficzną wystawę prac Edwarda Dwurnika. Zaprezentowanych zostanie 35 dzieł ze znanych cykli „Podróże autostopem”, „Warszawa” oraz „Wędrówki”. Najszerzej reprezentowane będą akwarele, ale miłośnicy prac olejnych tego artysty również znajdą coś dla siebie.

Wystawa „Edward Dwurnik. Kartki z podróży” klimatem i tematyką wpisuje się w czas wakacyjnych podróży i wypraw. Jest to malarska wycieczka po Polsce, w której obrazy z różnych okresów twórczości artysty stają się przystankami w przestrzeni i czasie. Większość z prezentowanych 35 prac, to charakterystyczne dla Dwurnika portrety polskich miast widzianych z lotu ptaka, należących do cyklu „Podróże autostopem”. Na wystawie zobaczymy ponadto liczne prace z innych cykli, jak „Warszawa” czy „Wędrówki”.

Szczególnie zasługują na polecenie wczesne prace artysty, z lat .60 i .70. Pojawiają się na rynku stosunkowo rzadko, a są wyjątkowej urody: zachwycają precyzją szczegółu i kolorystyką, a także wyraźnie widocznymi inspiracjami z odkrywanej w tym czasie twórczości Nikifora Krynickiego. Są to pierwsze prace należące do „Podróży autostopem” – cyklu, który artysta tworzy nieprzerwanie od 1965r.

W Salonie Wystawowym Marchand można zobaczyć współczesne weduty najbardziej znanych miast Polski (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Gniezno itp.) oraz pejzaże z rzadziej uczęszczanych zakątków kraju (Maciejowice, Krusznik, Skoki, Zawoja). Pozwalają one prześledzić drogi artysty, zarówno tę pokonywaną fizycznie jak i tę związaną z rozwojem artystycznym.

Edward Dwurnik jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych polskich artystów współczesnych, a jego prace cieszą się powodzeniem zarówno wśród kolekcjonerów, jak i osób dopiero rozpoczynających przygodę ze sztuką. Przyciągają uwagę żywą kolorystyką oraz nastrojem, jaki artysta wprawnie kreuje w swoich obrazach. Jest to często nastrój nieco ludyczny, ale przez to bliższy rzeczywistości i uwadze odbiorcy.

Wszystkie wystawiane prace można zobaczyć na stronie www.desa.pl.

Wystawę „Edward Dwurnik. Kartki z podróży” można oglądać w dniach 10 sierpnia – 4 września 2010 r. w Salonie Wystawowym Marchand przy pl. Konstytucji 2 w Warszawie; w godzinach: poniedziałek – piątek 11-19, sobota 11-16.

Dokładnych informacji o prezentowanych na wystawie obiektach udzielają reprezentujące galerię Marchand Małgorzata Lemanek (m.lemanek@des.pl) i Agata Szkup (a.szkup@desa.pl)

pod nr telefonu 022 621 66 69.