EMC informuje o wsparciu dla nowego systemu IBM zEnterprise oraz o nowych innowacyjnych funkcjach dla systemów mainframe

Firma EMC Corporation, światowy lider w dziedzinie rozwiązań dotyczących infrastruktury informatycznej, poinformowała o wsparciu dla nowego systemu IBM zEnterprise oraz o nowych funkcjach zarządzania informacją oraz jej ochroną w środowiskach IBM System z, które ułatwiają klientom szybsze wdrożenie infrastruktury typu private cloud. EMC zaprezentowała te nowe rozwiązania na dorocznej konferencji użytkowników SHARE.

Środowisko typu private cloud obniża koszty i zwiększa elastyczność infrastruktury informatycznej, co skłania klientów do wdrażania strategii konsolidacji i wirtualizacji centrów przetwarzania danych. Zgodnie z tą strategią systemy mainframe coraz częściej wykonują zadania mieszane, w szczególności z wieloma obrazami systemu Linux na System z. W ramach wieloletniej umowy z firmą IBM, dotyczącej licencji na technologie, EMC zapewnia nowe funkcjonalności pamięci masowych do systemów serii z, które są również dostępne dla zwirtualizowanych platform systemów otwartych.

EMC oferuje następujące nowe funkcje pamięci masowej dla systemów mainframe:

  • EMC® Solutions Enabler dla systemu operacyjnego Linux na systemie z, który upraszcza zarządzanie i poprawia efektywność przez udostępnienie pełnej gamy funkcji EMC Symmetrix® VMAX®, w tym FAST (Fully Automated Storage Tiering), Virtual Provisioning oraz Virtual LUN czyli migracji LUN dla partycji systemów Linux na System z.
  • EMC z/OS Migrator, pierwsze w branży rozwiązanie, które pozwala uniknąć przerw w pracy aplikacji oraz utrzymać zdolność odtwarzania po awarii w okresie odświeżania technologii dzięki migracji danych niezakłócającej bieżącej pracy.
  • Deduplication Storage Expansion Option dla wirtualnych bibliotek taśmowych (EMC Disk Library) przeznaczonych dla systemów Mainframe, wprowadzona po raz pierwszy na początku czerwca, która radykalnie usprawnia procesy tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania z użyciem systemu pamięci masowej z deduplikacją Data Domain DD880 zapewniając wydłużenie czasu przechowywania danych, zoptymalizowaną replikację i obniżenie całkowitych kosztów dyskowej i taśmowej pamięci masowej.
  • Obsługa rozwiązań FICON Express8 oraz High Performance FICON (zHPF) i Extended Distance FICON przez Symmetrix VMAX umożliwia poprawę wydajności, przepustowości i wykorzystania łączy w środowiskach pamięci masowej dla System z.
  • Enterprise Storage Platform (ESP) do macierzy Symmetrix VMAX zapewnia zaawansowany, wieloplatformowy dostęp do danych oraz ich ochronę. Platforma ESP, dostępna do systemów Symmetrix od 1996 r., a obecnie dostępna bezpłatnie do systemu Symmetrix VMAX, umożliwia tworzenie kopii zapasowych danych rozproszonych w oparciu o bezpośredni kanał mainframe z/OS dzięki partnerstwu EMC z firmą INNOVATION Data Processing z wykorzystaniem produktu FDRSOS.

Dodatkowo, z uwagi na fakt, że klienci nadal wykorzystują systemy mainframe w wirtualnych centrach przetwarzania danych, EMC planuje zapewnienie ciągłej dostępności i obsługi planowanego/nieplanowanego restartu dla środowisk z/VM.

„Systemy mainframe ogrywają kluczową rolę w procesie przechodzenia na infrastrukturę typu private cloud ze względu na ich możliwości konsolidacji i uproszczenia zarządzania przetwarzaniem w środowiskach wirtualnych. Takie same korzyści zapewniają systemy Symmetrix VMAX w zwirtualizowanym centrum przetwarzania danych” — powiedział Brian Gallagher, prezes działu systemów Symmetrix i rozwiązań wirtualizacyjnych (Symmetrix and Virtualization Product Group) w firmie EMC. „EMC od dawna tworzy nowatorskie rozwiązania pamięci masowych dla środowisk mainframe. Jesteśmy zadowoleni, że możemy wspierać nowy system zEnterprise i oferować nowe funkcje zarządzania i ochrony pamięci masowej. Połączenie wydajnego systemu Symmetrix VMAX, nowych funkcji oprogramowania mainframe EMC i systemu zEnterprise, to idealny zestaw, który może poprawić jakość usług i obniżyć koszty, a jednocześnie ułatwić zarządzanie centrami przetwarzania danych i zwiększyć ich elastyczność”.

Dostępność

Nowe funkcje systemu pamięci masowej EMC dla systemów mainframe i zgodność z platformą zEnterprise będą dostępne jeszcze w tym kwartale.