Asset Management – wyniki zarządzania

Po bardzo słabym miesiącu czerwcu, kiedy na wielu spółkach oraz indeksach można było zaobserwować przynajmniej wstępne sygnały sprzedaży o charakterze średnioterminowym, byki przystąpiły do solidnego odrabiania strat w myśl powtarzającego się od dłuższego czasu schematu tak zwanej „letniej hossy”, która historycznie zaczyna wyglądać o wiele bardziej wiarygodnie w stosunku do bardziej znanego „efektu stycznia”.

Lokomotywą i zachętą do ruchu okazały się głównie wyniki spółek amerykańskich, na których budowany był optymizm. Problemem mogła być tylko wiarygodność owych lepszych raportów, która wielokrotnie opierała się na znacznie zmniejszonych oczekiwaniach rynku, szczególnie w sektorze finansowym, gdzie zdarzały się przeszacowania oczekiwań nawet o 70-80%. Znamienne jest także to, iż rynek amerykański w stosunku do Eurolandu pozostał całkowicie w tyle, odejścia od minimów są tam o wiele bardziej stonowane. U nas sezon wyników dopiero rusza na dobre, z uwagi na to można spodziewać się większego zróżnicowania między indeksami oraz poszczególnymi sektorami. Po solidnych wzrostach ogólne nastawienie w kontekście całego parkietu do najbliższej przyszłości trzeba uznać za optymistyczne, co paradoksalnie jest największym zagrożeniem na te kilka najbliższych tygodni.

Miesiąc lipiec zakończyliśmy skumulowaną stopą zwrotu w portfelu akcyjnym na poziomie 10,45% oraz 6,50% w portfelu zrównoważonym.

Zaangażowanie w portfelach utrzymywało się przez cały miesiąc na dosyć wysokim poziomie, alokacja została lekko zmniejszona w czasie czerwcowych spadków, jednak nowe aktywacje na spółkach głównie z WIG-u20 ponownie zapełniły ją w czasie oglądanych silnych wzrostów lipcowych. Obecnie na części portfela zaangażowanie nie uległo zmianie, na części natomiast doszło do procesu realizacji zysków, przez co sumaryczna alokacja jest niższa niż w poprzednim miesiącu, chociaż dalej zdecydowanie preferuje ona pozytywny scenariusz na GPW.

źródło/autor: Copernicus Securities