Pogoda na termoizolację

Tagi:

Letnia pogoda z łatwością zaciera w naszej pamięci wspomnienia zimowych dni. Jeśli jednak sezon grzewczy pozostawił po sobie znaczną dziurę w budżecie domowym warto już teraz zadbać o energooszczędne rozwiązania, które lepiej przygotują nas do kolejnego sezonu zimowego. Dobrze wykonana termoizolacja nie tylko ograniczy straty ciepła, ale także wpłynie na poprawę mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń.

Obowiązek sporządzenia charakterystyki energetycznej dla wybudowanego domu oraz względy czysto ekonomiczne coraz częściej skłaniają nas do szukania rozwiązań poprawiających komfort cieplny w naszych domach. Dobrze wykonana izolacja ścian i dachu to zmniejszenie strat ciepła o ok.25%-30%.

Co to w praktyce oznacza? Przyjmując, że powierzchnia ścian w domu o powierzchni 150 m² wynosi około 200 m², przy założeniu, że ciepłochronność ścian jest na poziomie 1 W/(m²K) – przez nieocieplone ściany w sezonie grzewczym „znika” blisko 12 000 kWh. Przy cenie ok. 0,3 zł za 1 kwh koszt traconego ciepła to aż 3600 zł.

Decydując się na termoizolację istotne jest zarówno wybranie odpowiednich materiałów, jak i poprawnie wykonane docieplenie budynków. Dobry materiał izolacyjny powinien mieć mały współczynnik przewodzenia ciepła (lambda na poziomie 0,03 – 0,04) oraz niską paroprzepuszczalność – zapobiegającą kondensacji pary wodnej. Cechy te odnajdziemy m.in. w spienionym i sprasowanym polistyrenie nazwanym popularnie styropianem. Jest on całkowicie odporny na wilgoć – pozwala to skutecznie ocieplić dom bez zwiększonego ryzyka zawilgocenia ścian. Jednak sam materiał izolujący to jeszcze nie wszystko – struktura styropianu pod wpływem oddziaływania niektórych rozpuszczalników rozpada się, dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich mas klejących sprawdzonych firm. Klej do styropianu marki Soudal to nie tylko gwarancja wysokich parametrów technicznych i skuteczności, to również łatwość aplikacji. W przeciwieństwie do proszkowych zapraw klejących poliuretanowy klej do styropianu nie wymaga ani wody, ani dodatkowych narzędzi czy pojemników do wymieszania zaprawy. Praktyczna forma aerozolu sprawia, że nakładanie kleju i zakładanie paneli styropianowych jest dużo prostsze. Wystarczy zamocować puszkę na pistolecie aplikacyjnym, wymieszać zawartość energicznie potrząsając puszką przez około 30 sekund i możemy przystąpić do nakładania masy klejowej. Od tradycyjnych sypkich zapraw odróżnia go również krótki czas wiązania – już po upływie dwóch godzin od przyklejenia styropianu, można przystąpić do jego kołkowania, a po 24 godzinach ściana może być poddana dalszej obróbce – wklejaniu siatki i nakładaniu tynku. Doskonała izolacyjność zapobiega powstawaniu mostków termicznych i akustycznych. Wysoka wydajność poliuretanowego kleju do styropianu Soudal sprawia, że do przyklejenia 1 m² styropianu potrzebujemy ok. 10 dag kleju.

W porównaniu z metodami tradycyjnymi pozwala to obniżyć wagę wykonywanego ocieplenia, a tym samym zmniejsza obciążenie podłoża. Wysoka wydajność ma również bezpośredni wpływ na kwestie logistyczne – im mniejsze zapotrzebowanie na klej tym łatwiejszy transport i magazynowanie.

Termoizolacja to prosty i niedrogi sposób na uczynienie domu bardziej energooszczędnym. Wybierając rozwiązania energooszczędne wpływamy nie tylko na komfort cieplny i oszczędność w eksploatacji naszego domu, ale również na podniesienie wartości samego budynku – co pozwoli nam uzyskać wyższą cenę jeśli zdecydujemy się w przyszłości na jego sprzedaż.

www.soudal.pl

źródło/autor: Soudal