Pracodawcy RP popierają ograniczanie identyfikatorów

Pracodawcy RP popierają działania zmierzające do ograniczenia liczby zbędnych identyfikatorów, jakimi podatnicy muszą się posługiwać w kontaktach z organami skarbowymi, choć wysiłki ministerstwa powinny iść w innym kierunku.

W Ministerstwie Finansów toczą się prace nad projektem założeń do zmian w ustawie o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Zmiany maja polegać m.in. na odstąpieniu od obowiązku posiadania NIP przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.

– Naszym zdaniem projektowana zmiana ma charakter jedynie kosmetyczny, gdyż podatnicy będący osobami fizycznymi już zdążyli przyzwyczaić się do posługiwania w kontaktach z administracją podatkową numerem NIP – mówi ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik. Wątpliwość Pracodawców RP budzi to, czy zastąpienie NIP numerem PESEL w przypadku osób nie posiadających PESEL (np. nierezydenci) zapewni odpowiedni poziom identyfikacji takich osób. – Tak naprawde to niewielka zmiana. Czas i energia poświęcone na sporządzenie projektu można by wykorzystać na inne, bardziej potrzebne zmiany legislacyjne, chociażby w obszarze faktur elektronicznych, które doprowadziłyby do ich powszechniejszego wykorzystywania – podkreśla Adam Kwaśnik.

źródło/autor: Pracodawcy RP

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu