Przedsiębiorcy szykują się do skoku

Jak informują media, polskie przedsiębiorstwa mają oszczędności w wysokości niemal 168 mld zł. W ocenie Pracodawców RP może to oznaczać, że nastąpi inwestycyjne ożywienie.

Tak duże środki na lokatach przedsiębiorców są wynikiem cięcia wydatków w okresie spowolnienia gospodarczego. Gotówka była odkładana – po to, by można było szybko reagować na zmieniającą się sytuację rynkową. – Możemy więc śmiało powiedzieć, że polscy przedsiębiorcy prawidłowo reagują na zjawiska gospodarcze. Należy to podkreślać, ponieważ historia gospodarki wolnorynkowej liczy tak naprawdę tylko nieco ponad 20 lat. Czasu na naukę nie było więc dużo – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

To, kiedy będziemy mieli do czynienia z silnym impulsem inwestycyjnym w sektorze prywatnym zależy od tego, kiedy menedżerowie ostatecznie nabiorą przekonania, że najgorsze jest już za nami. W nabraniu takiego przekonania pomogą z pewnością ostatnie dobre wyniki gospodarcze. Niemniej jednak jest to kwestia miesięcy, a nie tygodni. – Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że od inwestycji odstrasza nadal znaczna skala problemu jakim są zatory płatnicze – podkreśla Piotr Rogowiecki.

W ciągu ostatniego roku wartość kredytów i pożyczek zaciągniętych w bankach przez przedsiębiorców spadła o ponad 13 mld zł. Oznacza to, że firmy sumiennie spłacają kredyty. Poza tym, rzadko zaciągają kolejne. To jednak żadna nowość – niski stopień korzystania z kredytów jest cechą charakterystyczną naszej przedsiębiorczości. Jest to zresztą jedna z przyczyn tego, że nasza gospodarka dość łagodnie przeszła światowe zawirowania na rynkach finansowych.

źródło/autor: Pracodawcy RP

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu