Wakacje na Podlasiu dla dzieci z rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych

Wakacje to okres, kiedy wszystkie dzieci marzą o upragnionym wyjeździe w nieznane. Niestety, brak środków finansowych bardzo często zmusza wychowanków rodzinnych domów dziecka oraz rodzin zastępczych do pozostania w domu. W tym roku Fundacja Świętego Mikołaja postanowiła wyjść naprzeciw ich marzeniom.

Wiele rodzin w Polsce, nie tylko zastępczych, rokrocznie staje przed dylematem sfinansowania letniego wyjazdu swoich dzieci. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Świętego Mikołaja, niedobór środków finansowych na wyjazdy wakacyjne stanowi jedno z najistotniejszych utrudnień w prowadzeniu rodzin zastępczych (47% respondentów) oraz rodzinnych domów dziecka (40% respondentów).

Fundacja zadbała, aby jej podopieczni nie spędzili tegorocznego lata na podwórku przed domem albo w zaduchu asfaltowych ulic miasta. Dlatego organizuje na Podlasiu letni obóz wakacyjny dla wychowanków rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych. Dla chętnych dzieci w wieku 10-13 lat został przygotowany specjalny konkurs – dzieci nadsyłały prace na temat „Dlaczego chciałabym/chciałabym poznać kulturę i zabytki Podlasia?”, wykonane w dowolnej formie, takiej jak na przykład rysunek, list czy wypracowanie. Na ich podstawie wyłoniono 31 laureatów, którzy spędzą na Podlasiu 2 tygodnie pełne atrakcji (w okresie od 2 do 15 sierpnia). W programie zaplanowano m.in.: przejazd Wigierską Kolejką Wąskotorową, rejs po Kanale Augustowskim oraz wycieczkę rowerową po Puszczy Białowieskiej. Uczestnicy będą mieli również okazję zapoznać się z rękodzielnictwem ludowym terenów północno-wschodniej Polski – przewidziane jest zwiedzanie warsztatów: garncarskiego, tkackiego, kowalstwa artystycznego oraz pracowni wyrobu łyżek, a dla zainteresowanych Fundacja Świętego Mikołaja zorganizuje także specjalne warsztaty rękodzielnicze. Ponadto, dzieci poznają najciekawsze miasta regionu: Białystok i Augustów oraz wezmą udział w III Festiwalu Kultury i Tradycji Tatarów. Nad bezpieczeństwem obozowiczów będą czuwać pracownicy oraz wolontariusze Fundacji Świętego Mikołaja.

„Fundacja Świętego Mikołaja od lat jest zaangażowana w pomoc dzieciom osieroconym. Dotychczas było to wsparcie edukacji wychowanków rodzinnych domów dziecka i zawodowych rodzin zastępczych. W tym roku stwierdziliśmy jednak, że trzeba zrobić coś więcej. Wakacje to czas, kiedy każde dziecko zasługuje na upragniony wyjazd i odpoczynek. Cieszymy się, że w to lato udało się nam zorganizować tak atrakcyjny obóz. Chcielibyśmy także podkreślić, że w sierpniu realizowanych będzie wiele projektów związanych z wakacyjnymi wyjazdami sfinansowanych z Funduszu Edukacyjnego prowadzonego przez Fundację. Naszym zadaniem jest pomagać, a największą satysfakcję daje widok uśmiechniętych dzieci, które po wakacjach wrócą pełne entuzjazmu i radości” – mówi Monika Madej z Fundacji Świętego Mikołaja.

Fundacja Świętego Mikołaja od lat działa w zakresie szeroko rozumianej pomocy wychowankom różnych form rodzin zastępczych. W czerwcu tego roku zakończyła się kampania „Grunt to rodzina”, której rezultatem było nagrodzenie dotacjami w wysokości 1,15 mln złotych 173 projektów edukacyjnych zgłoszonych przez rodzinne domy dziecka i zawodowe rodziny zastępcze z całej Polski. Dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Edukacyjnego ponad 1250 dzieci ma szansę na nadrobienie zaległości szkolnych i rozwijanie talentów.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu