Rosną zyski banków

Zysk netto polskich banków po pierwszych pięciu miesiącach br. wyniósł 4,5 mld zł, czyli był wyższy o 21 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku – podała Komisja Nadzoru Finansowego. „Sytuacja finansowa banków powoli się poprawia, aczkolwiek dynamika wzrostu była niższa niż po trzech miesiącach tego roku” – komentuje dr Jacek Adamski, dyrektor Departamentu Ekonomicznego PKPP Lewiatan.

„Na podstawie cząstkowych danych opublikowanych przez KNF widać, że banki w pierwszych pięciu miesiącach br. osiągnęły znacznie lepsze wyniki finansowe niż w 2009 roku. Dynamika wzrostu zysku netto jest jednak mniejsza niż po pierwszym kwartale br., kiedy wynosiła 26 proc.

Współczynnik wypłacalności wyniósł 13,7 proc. na koniec maja, wobec 13,3 proc. na koniec 2009 r., ale spadł w porównaniu z końcem marca br, kiedy wynosił 14,1 proc. Nadal jest jednak bardzo wysoki, co świadczy o stabilności systemu bankowego. Teraz rynek czeka na informacje o kondycji banków po pierwszym półroczu. Szczególnie ważne będą dane dotyczące wolumenu kredytów dla przedsiębiorstw. Na razie firmy bardzo ostrożnie korzystają z kredytów. Jeśli ten trend zostanie przełamany – odrodzi się popyt na kredyty korporacyjne. Świadczyłoby to o zdecydowanym utrwaleniu symptomów ożywienia w polskiej gospodarce” – dodaje Jacek Adamski.

źródło/autor: PKPP Lewiatan

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu