Z fiordów do Krakowa

Tętniący życiem, kulturą i sztuką Kraków od zawsze przyciągał ludzi różnych narodowości. Dzięki swojej unikatowości i eklektyzmowi każdy czuje się w tym mieście jak u siebie. Niskie ceny, znakomite uczelnie i atmosfera miasta działają jak magnes na blondwłosych Skandynawów.

Tysiące imigrantów, studentów i turystów co roku odwiedzają miasto, dodając mu kolorytu i niezwykłości. Dawna stolica Polski jest także głównym ośrodkiem nauki mogącym pochwalić się niejedną uczelnią na światowym poziomie. Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska czy Uniwersytet Ekonomiczny to tylko niektóre szkoły wyższe spośród których mogą wybierać obcokrajowcy. Najbardziej obleganym kierunkiem od lat niezmiennie pozostaje jednak medycyna, która upodobali sobie w szczególności Norwegowie. ,,Już w szkole średniej planowałem studia za granicą. Z wyborem kierunku też nie miałem żadnego problemu, bo od zawsze chciałem zostać lekarzem. Do Polski trafiłem przypadkiem. Moja koleżanka studiowała już w Krakowie i opowiedziała mi o tym mieście” – opowiada Lukas student trzeciego roku UJ-u.

Aspektem niejednokrotnie decydującym o wyborze kraju i szkoły wyższej jest nie tylko niepowtarzalna atmosfera Krakowa, ale przede wszystkim wysoki poziom naszych uczelni oraz względy finansowe. „Polacy od zawsze słynęli ze świetnych programów nauczania, natomiast fakt, że mogę dostać lepsze wykształcenie za zdecydowanie mniejsze pieniądze czyni je tym bardziej atrakcyjnym” – mówi Inga, studenta II roku medycyny, a jej chłopak Sven dodaje: „Za rok studiów w Krakowie płacę 12 tys. euro. W Norwegii zapłaciłabym dużo więcej. Po prostu opłaca mi się studiowanie w Polsce”.

W samym sercu

Pomimo opłat za studia Polska nie jest droga dla naszych norweskich przyjaciół. Dzięki dużemu przebiciu i zdecydowanej przewadze korony norweskiej nad rodzimą złotówką Norwedzy mogą pozwolić sobie na mieszkanie w samym centrum Krakowa. Nie interesują ich jednak stare mury przedwojennych kamienic. Pragną mieszkać z klasą, nowocześnie i w wysokim standardzie. Bardzo chętnie wybierają zlokalizowane w okolicach Wawelu mieszkania, czy sąsiadujące z Galerią Krakowską apartamenty. Małgorzata Nowosielska, dyrektor marketingu Angel City w ten sposób komentuje to zjawisko: „ Zdecydowana większość norweskich studentów medycyny wybiera nasze apartamenty. Podoba im się design, lokalizacja i bliskość Galerii Krakowskiej”.

Studiowanie w obcym miejscu, z dala od rodziny i przyjaciół zawsze bywa trudne. Chwile słabości i tęsknoty umili jednak spacer nad Wisła, ulubiony drink popijany na krakowskim rynku, a przede wszystkim kąt, w którym czujemy się jak w domu.

źródło/autor: Angel City

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu