Kompleks ścianowy Grupy FAMUR bije w Rosji rekordy wydobycia

Wyprodukowany przez Grupę FAMUR – jednego z największych w Polsce oraz liczącego się na świecie producenta maszyn i urządzeń dla górnictwa – kompleks ścianowy działający od października 2009 roku w rosyjskiej kopalni Bajkaimskaja, bije rekordy wydajności. Dzięki efektywnej synergii zastosowanych rozwiązań FAMUR, FAZOS i NOWOMAG kompleks wydobył już w sumie ponad 2.000.000 ton węgla. Obecnie kompleks wydobywa od 8 do 10 tys. ton węgla na dobę.

Kompleks pracuje w syberyjskiej kopalni należącej do Kompanii Węglowej Kuzbassrazriezugol w kuzbaskim zagłębiu węglowym. Jest to pierwszy w Rosji polski kompletny system wydobywczy do eksploatacji pokładów węgla o grubości powyżej pięciu metrów. Realizacja umowy z rosyjskim kontrahentem obejmowała produkcję i dostarczenie maszyn wraz z systemami sterowania i monitorowania, szkolenie załogi w kopalni Bajkaimskaja oraz usługi serwisowe.

„Struktura Grupy FAMUR, wraz z możliwościami spółek, pozwala na realizację bardzo dużych i skomplikowanych zamówień. Dostawa kompleksu dla tego rosyjskiego kontrahenta było podwójnym sukcesem. Wyposażyliśmy wysokowydajną ścianę w nowoczesne, wytrzymałe i wydajne urządzenia, a wdrożenie naszych rozwiązań zapoczątkowało prace głębinowe w kopalni Bajkaimskaja, która wcześniej prowadziła wydobycie jedynie sposobem odkrywkowym” – powiedział wiceprezes ds. rozwoju FAMUR S.A. Ryszard Bednarz.

Dzięki zastosowanym technologiom przy obsłudze rosyjskiego kompleksu ścianowego pracuje zaledwie 15 osób, a pracą wszystkich urządzeń można sterować z centralnego komputera. Warunki geologiczne panujące w syberyjskiej kopalni, której pracuje kompleks są dosyć trudne. W eksploatowanym pokładzie występuje pochylenie wzdłużne do 30 stopni. Sekcje obudowy, pomimo wysokości 5m, są do tego przygotowane i zapewniają skuteczne podparcie stropu przy dużej mobilności systemu.

„Od lat z sukcesem współpracujemy z rosyjskimi kopalniami oferując im szeroką gamę produktów i kompleksowe rozwiązania. W ostatnim czasie widoczne było silne załamanie tego rynku. Na szczęście sygnały, które obecnie odbieramy, wskazują na nadchodzące odbicie. Prowadzimy rozmowy z rosyjskimi kontrahentami w kwestii dostaw kolejnych maszyn” – mówi Waldemar Łaski, prezes zarządu FAMUR SA.

Kompleks dostarczony do Bajkaimskaja tworzą urządzenia oparte na myśli technologicznej Grupy FAMUR. Elektryczny kombajn ścianowy KGE-750F produkcji FAMUR SA przeznaczony jest do urabiania i ładowania węgla. Kombajn współpracuje z obudową ścianową FAZOS-25/53-POz oraz sekcją urządzeń przeznaczonych do odstawy urobku. Są to pochodzące z fabryki NOWOMAG SA: przenośniki zgrzebłowe typu PSZ-950 i PPZ-1000, a także uniwersalna kruszarka urobku UKU-1500. Całość uzupełniają nowoczesne systemy zasilania i monitoringu.

Produkty Grupy FAMUR znane są na całym świecie. Z sukcesem pracują w kopalniach m.in. w Rosji, Czechach, Australii, Norwegii, Meksyku czy Chinach. Głównym wyzwaniem Grupy jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych, zapewniających coraz większe bezpieczeństwo górników, przy jednoczesnym zwiększaniu efektywności wydobycia. Systematycznie zwiększana jest sprzedaż elementów systemu e-kopalnia polskim i zagranicznym kontrahentom.

Grupa FAMUR ma niskie wskaźniki zadłużenia oraz wysoką płynnością finansową. Daje to podstawy do realizacji ambitnych planów rozwoju Grupy, obejmujących zarówno inwestycje w moce wytwórcze, jak i akwizycje. Zakład produkcyjny „Famur 2” jest w trakcie budowy, a prace realizowane są w szybkim tempie. Oddanie gotowej fabryki – wyposażonej w pełne ciągi technologiczne, umożliwiające produkcję maszyn górniczych, napędów o dużej mocy i ciężkich przekładni przemysłowych – planowane jest na początek 2011 roku.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu