Najwięcej ofert pracy z zagranicy pochodzi z krainy tulipanów

Z ponad 2 tys. zagranicznych ofert pracy, opublikowanych w pierwszej połowie lipca w największych serwisach rekrutacyjnych, jedna na cztery pochodzi z Holandii. Poszukiwani są nie tylko chętni do pracy w rolnictwie czy budownictwie ale także informatycy, mechanicy, pracownicy produkcyjni, inżynierowie oraz pielęgniarki. Holenderscy pracodawcy coraz częściej oferują polskim pracownikom długoterminowe kontrakty.

Z początkiem 2007 roku Holandia otworzyła bez ograniczeń wewnętrzny rynek pracy dla obywateli Polski oraz pozostałych krajów będących członkami Unii Europejskiej od 2004 roku. Od 3 lat odnotowujemy stały wzrost liczby ofert pracy z Holandii adresowanych do Polaków. W porównaniu z lipcem 2009 roku, liczba propozycji, pochodzących od holenderskich pracodawców, zwiększyła się o 35 proc. Niderlandy wyprzedziły pod tym względem nie tylko Wielką Brytanię ale także Irlandię, Niemcy czy Norwegię – wyjaśnia Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

Oferty opublikowane przez holenderskich pracodawców stanowią 21 proc. spośród ponad 1,2 tys. wszystkich opublikowanych zagranicznych propozycji pracy w infoPraca.pl. Najwięcej jest propozycji pracy tymczasowej w rolnictwie, ogrodnictwie czy budownictwie. Natomiast 30 proc. to propozycje oferujące podjęcie stałego zatrudnienia w Holandii. Dotyczy to głównie takich branż jak przemysł, logistyka, budownictwo, inżynieria czy IT. Chętnych do pracy nie brakuje. Na jedną ofertę dotyczącej pracy stałej w Niderlandach aplikuje średnio 28 kandydatów. Największą popularnością cieszą się propozycje pracy zaadresowane do inżynierów, informatyków oraz specjalistów w dziedzinie budownictwa.

Według danych holenderskiego Centralnego Biura Statystycznego (Centraal Bureau voor de Statistiek) pod koniec pierwszego kwartału 2010 roku w Holandii pracowało 100 tys. osób pochodzących z Europy Wschodniej, z czego 80 proc. stanowili Polacy. Było to o 12 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Wzrosła także liczba Polaków decydujących się na stały pobyt w Holandii. Z dniem 1 stycznia 2010 roku w krainie tulipanów oficjalnie zameldowanych było 77 tys. naszych rodaków.

Aby pracować w Holandii nie jest konieczna znajomość języka niderlandzkiego. Osoby władające biegle językiem angielskim bądź niemieckim mogą bez problemów podjąć pracę na stanowisku specjalisty, choćby w branży IT czy przemyśle. Średnia pensja oferowana przez holenderskich pracodawców to prawie 2 tys. euro miesięcznie. Pod względem zarobków holenderski rynek pracy jest dla Polaków znacznie bardziej atrakcyjny niż innych krajów UE. Nic więc dziwnego, że coraz więcej naszych rodaków decyduje się na stały pobyt w tym kraju. W konsekwencji coraz więcej polskich pracowników sprowadza do Holandii także swoje rodziny – wyjaśnia Beata Szilf-Nitka.

Według danych CBS prawie 3 tys. dzieci z Polski w wieku do 10 lat przybyło do Holandii wraz ze swoimi rodzicami. Od 2005 roku także czterokrotnie zwiększyła się liczba przychodzących tam na świat polskich dzieci.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu