Inwestowanie w talent – odruch serca czy kolejny sposób pomnażania kapitału?

Na światowych rynkach ta forma alokacji i pomnażania pieniędzy jest absolutnym hitem. W Polsce jest to stosunkowo nowa forma inwestowania, jednak firmy oferujące tego typu możliwość pomnażania kapitału, idąc śladem wzorców zagranicznych, mają nadzieję na odniesienie sukcesu w naszym kraju.

Inwestowanie w talent jest pewną formą mecenatu. Polega to na wspieraniu kariery utalentowanych osób, w zamian za możliwość osiągnięcia wysokich zysków. Korzyść jest tu absolutnie dwustronna. Młode osoby na starcie swojej kariery potrzebują finansowego wsparcia. Wypromowanie swojej sylwetki czy to w świecie sporu, muzyki czy nauki wymaga dużych nakładów finansowych i niestety nie każdy młody talent na to stać. Natomiast inwestorzy wspierają ich swoim kapitałem, a w związku z rozwojem ich kariery, czerpią zyski uregulowane odpowiednim zapisem w kontrakcie. Warunki kontraktu są ustalane indywidualnie z inwestorem. Umowy takie podpisuje się na kilkuletni okres, co gwarantuje dochód w dłuższym okresie.

Nie można jednak nie zauważyć, że tego typu inwestycje podszyte są emocjami. Inwestorzy sami decydują kogo chcą wesprzeć swoimi pieniędzmi. Fani sportu zapewne będą woleli zainwestować w młodego sportowca, melomani – w muzyka. Wybór należy tylko i wyłącznie do posiadacza kapitału. Do firm oferujących tego typu usługi należy wyszukiwanie utalentowanych osób i prezentowanie ich finansistom. Wyszukiwanie takich osób jest niestety dość trudne i wiąże się z licznymi podróżami, odwiedzaniem wystaw, teatrów amatorskich itp. Jest to proces, który wymaga doświadczenia, wiedzy i przede wszystkim intuicji.

Inwestowanie w młode talenty jest działaniem o dość wysokim ryzyku. W tym przypadku inwestor jest zmuszony zaufać wielu osobom jednocześnie. Za „szlifowanie diamentu” odpowiedzialny jest cały sztab ludzi, a od ich skoordynowanych i zaplanowanych działań wiele zależy. Owszem, sukces jest uzależniony w lwiej części od samego talentu. Jednak na to, jak będzie się on rozwijał mają wpływ trenerzy, specjaliści od marketingu i PR, psychologowie, lekarze etc. Doskonałym przykładem na tego typu inwestycje są firmy fonograficzne. Wynajdują młode, utalentowane osoby, by potem je wypromować oraz w długim okresie czerpać „z niego” zyski. Wszystkie przedsięwzięcia podejmowane w celu wykreowania debiutu niosą za sobą konieczność dużych nakładów finansowych. Jeśli jednak owe działanie okaże się sukcesem, zapewnia ono stały dochód firmie fonograficznej przez długi okres czasu.

Inwestorzy indywidualni mają bardzo podobną możliwość. Najpierw inwestują w młode osoby, by potem móc czerpać z nich zyski, przy czym mają oni w tym obszarze znaczne pole manewru, gdyż młode talenty kryją się w wielu dziedzinach życia. I to tylko od inwestora zależy kogo zechce wesprzeć. Firmy oferujące tego typu usługi mają za zadanie wyszukać wśród rzeszy osób te, w które warto zainwestować.

Ocenianie tej formy pomnażania kapitału jest dość trudne. Nie można jednak nie dostrzec zjawiska komercjalizacji talentów. Mogą również podnieść się głosy o zbijaniu kapitału na ludzkich wartościach. W tym przypadku wydaje się jednak, że zyski dla obydwu stron są jednakowo wysokie. Ten rodzaj inwestowania pieniędzy skierowany jest do osób które szczególnie chcą wspierać młode talenty. Być może ryzyko które ponosi inwestor jest dość wysokie, ale porównywalne z innymi tego typu przedsięwzięciami. Jednak nie można im odmówić jednego. Czystej przyjemności z własnego wkładu w rozwój talentu.

Autor: Dagmara Kałdunek, IPO.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu