Dokument o kontrowersyjnym miliarderze w PLANETE

Larry Hillblom dał się poznać światu jako założyciel koncernu DHL – czołowego przewoźnika przesyłek na świecie. Oprócz oblicza dynamicznego biznesmena, tajemniczy bogacz miał jednak także mroczną i nieznaną światu twarz. Jej ujawnienie stało się sygnałem do rozpoczęcia najbardziej osobliwej batalii sądowej ostatnich lat. 26 lipca o godzinie 20:45 w kanale Planete film dokumentalny „Kręte drogi miliardera” w reżyserii Alexisa Manyi Spraika.

W maju 1995 roku 52-letni Hillblom wracał samolotem na wyspę Saipan – podatkowy raj na Pacyfiku, z którego uroków od dawna korzystał. Maszyna jednak nie dotarła do celu, runąwszy wcześniej w wody oceanu. Ciała biznesmena nigdy nie odnaleziono.

Dopiero po tej tragedii o Hillblomie zrobiło się naprawdę głośno. Wcześniej kojarzony był jedynie jako człowiek, który przełamał monopol amerykańskiej poczty i zbił gigantyczną fortunę na działalności swej firmy DHL. Nagle okazało się, że niepozornie wyglądający przedsiębiorca wiódł także potajemne życie erotyczne. Dowodów na to dostarczyły nastoletnie prostytutki z różnych stron Azji, utrzymujące, że mają z Hillblomem nieślubne dzieci . Z tego tytułu uznały, że należy im się udział w podziale majątku zaginionego.

Z żądaniami azjatyckich prostytutek nie mogli zgodzić się byli wspólnicy założyciela DHL. Do walki o finansową schedę po nim zatrudnili najbardziej renomowanych prawników na świecie. Nierówną walkę z elitą jurystów podjął David Lujan, adwokat z wyspy Guam, specjalizujący się wcześniej w sprawach dotyczących drobnej przestępczości. „Dajcie mi fakty, a ja je podważę” – miał powiedzieć obejmując sprawę. Wkraczając na sądową salę bez respektu dla słynniejszych kolegów po fachu, wcielił się w rolę głównego aktora w niecodziennym spektaklu.

Dokument „Kręte drogi miliardera” jest dziełem Alexisa Manyi Spraika, reżysera, który w całej historii dojrzał odbicie neokolonialnych relacji pomiędzy USA a Azją Południowo-Wschodnią. Jego film w bezkompromisowy sposób rozprawia się z mroczną legendą Larry’ego Hillbloma dotykając przy okazji szeregu zagadnień społeczno-obyczajowych. Są tu skandale, nadużycia seksualne, zdrady i romanse. Przede wszystkim „Kręte drogi…” to wciągająca i nie pozbawiona zwrotów akcji przypowieść o Goliacie biznesu, który musiał uznać wyższość skromnego Dawida w hawajskiej koszuli. Zapraszamy do obejrzenia dokumentu w kanale PLANETE już 26 lipca o godz. 20:45.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu