Przejdź do treści

Rozwój rynku materiałów ściennych w Polsce przyspieszy w 2011 r

Poprawa sytuacji gospodarczej, większa aktywność banków w sferze finansowania nieruchomości oraz początki ożywienia w budownictwie deweloperskim sprawią, że po okresie spowolnienia, rynek materiałów ściennych w Polsce w najbliższych miesiącach zacznie się odbudowywać.

Po słabym początku roku, w II poł. 2010 r. rynek materiałów ściennych odnotuje wyższą dynamikę produkcji i w całym roku wzrośnie o ok. 5% do poziomu 2 mld zł. W swoim najnowszym raporcie zatytułowanym „Rynek ściennych materiałów konstrukcyjnych w Polsce 2010. Prognozy rozwoju na lata 2010-2012” firma badawcza PMR szacuje, że rynek ten zacznie się odbudowywać dopiero w 2011 roku. Po bardzo trudnych dla branży latach 2008-2009, najbliższe lata zapowiadają się dużo optymistyczniej, głównie z powodu poprawy kondycji budownictwa mieszkaniowego, które jest dla firm z segmentu materiałów ściennych najważniejszym rynkiem zbytu.

Po styczniowym spadku, w kolejnych czterech miesiącach miały miejsce przybierające na sile wzrosty liczby rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych. W rezultacie, w okresie styczeń-maj 2010 rozpoczęto w Polsce budowę 66,6 tys. nowych mieszkań, co oznacza wzrost o 26,5% wobec analogicznego okresu roku ubiegłego. Jeśli takie tempo utrzyma się do końca roku, w całym 2010 r. inwestorzy rozpoczną budowę 180 tys. mieszkań, zaledwie 5 tys. mniej w porównaniu z doskonałym dla branży materiałów ściennych rokiem 2007.

Za tak dynamiczny wzrost nowych inwestycji odpowiadają przede wszystkim deweloperzy, którzy w ostatnich miesiącach rozpoczęli realizację zarówno nowych projektów jak i tych wstrzymanych w 2009 r. Duże znaczenie ma w tym przypadku poprawa sytuacji w segmencie kredytów hipotecznych – obecnie banki wracają do kredytowania 100% i więcej wartości nieruchomości i zapowiadają obniżki marż kredytów. Rośnie także liczba transakcji na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Dlatego też najwięksi krajowi deweloperzy od początku 2010 r. decydują się na uruchamianie nowych projektów mieszkaniowych. „W dalszym ciągu brak jeszcze wyraźnego ożywienia w budownictwie jednorodzinnym, będącym największym odbiorcą materiałów ściennych w Polsce, stanowiącym 45% budowanych mieszkań, 65% powierzchni mieszkań i aż 90% budowanych obiektów mieszkalnych”, zauważa Bartłomiej Sosna, Starszy analityk rynku budowlanego w PMR i autor raportu.

Wraz z rosnącą liczbą rozpoczynanych mieszkań poprawie uległa również dynamika produkcji podstawowych materiałów ściennych. Po dwóch latach korekty oraz słabym początku br., w kolejnych miesiącach dynamika produkcji przyspieszyła, jednak w opinii analityka silniejszych wzrostów można się spodziewać dopiero w przypadku ożywienia aktywności inwestorów indywidualnych, co może mieć miejsce dopiero w 2011 r.

Pomimo początków ożywienia w budownictwie mieszkaniowym, analitycy PMR nie oczekują gwałtownych wzrostów cen materiałów ściennych, podobnych do tych z 2007 r., m.in. dlatego że obecne ożywienie dotyczy przede wszystkim inwestycji wielomieszkaniowych, charakteryzujących się mniejszym zużyciem materiałów ściennych w porównaniu z budownictwem jednorodzinnym. W dłuższej perspektywie spodziewana jest stabilizacja cen z możliwymi wzrostami rzędu kilku procent spowodowanymi rosnącymi kosztami producentów, takimi jak energia elektryczna, wynagrodzenia czy transport.

„Dla działających w Polsce producentów materiałów ściennych bardzo korzystne może okazać się mające miejsce w ostatnich miesiącach osłabienie złotego, chroniące rynek przed konkurencyjnym importem do Polski materiałów ściennych, a także wzmacniające pozycję producentów eksportujących wytwarzane w Polsce materiały do krajów regionu”, dodaje Bartłomiej Sosna.

Niniejsza informacja prasowa została przygotowana na podstawie danych zawartych w najnowszym raporcie firmy PMR pt. „Rynek ściennych materiałów konstrukcyjnych w Polsce 2010. Prognozy rozwoju na lata 2010-2012”.

źródło/autor: PMR Corporate