Raport Symantec: ponad 6 na 10 dzieci miało negatywne doświadczenia w Internecie – od pobierania oprogramowania wirusowego do przemocy i nakłaniania przez obcych do spotkań w świecie rzeczywistym

Internet jest obecnie stałym elementem dorastania dzieci na całym świecie. Najmłodsi użytkownicy nie tylko poznają sposoby poruszania w sieci, ale także doświadczają nowych emocji, uczą się innych zasad niż te obowiązujące w świecie rzeczywistym, a także zdobywają nowe doświadczenia – niestety często negatywne.

  • Złość, zdenerwowanie, strach — dzieci wskazywały takie emocje, mówiąc o negatywnych doświadczeniach internetowych.
  • Ponad połowa ankietowanych czuła odpowiedzialność za swoje negatywne doświadczenia internetowe.
  • Prawie 7 na 10 najmłodszych twierdzi, że zwróciłyby się do rodziców, gdyby coś złego przytrafiło się im w Internecie.
  • Jednak prawie połowa dzieci uważa, że jest bardziej ostrożna w Internecie od swoich rodziców. Dwadzieścia procent młodych użytkowników powiedziało wręcz, że ich rodzice „nie mają pojęcia”, co robią w sieci.

Raport Norton Online Family przypomina rodzicom, aby włączyli się w  aktywność swoich dzieci w Internecie, jeśli jeszcze tego nie zrobili. Zwłaszcza, że dzieci spędzają w Internecie przeciętnie o 10 procent więcej czasu w porównaniu do ubiegłego roku. W ciągu trzech minionych lat firma Symantec obserwowała rozbieżności w przekonaniach i zachowaniach w sieci u rodziców i najmłodszych. W tegorocznym raporcie firma Norton przyjrzała się również, jaki wpływ emocjonalny mają doświadczenia sieciowe na dzieci i ich zasady postępowania w Internecie.

Firma Symantec przepytała 2 800 dzieci i ponad 7 000 dorosłych z 14 krajów na temat ich aktywności internetowej i doświadczeń. W ramach badania przeanalizowano rzeczywiste doświadczenia internetowe najmłodszych użytkowników, porównując je z przekonaniami rodziców — wyniki były nieraz zaskakujące.

W 2008 roku[iv] firma Norton analizując wypowiedzi dzieci odkryła, że spędzają oni prawie 10 razy więcej czasu w sieci niż zdają sobie z tego sprawę rodzice. W 2009 roku ta rozbieżność zmniejszyła się: dzieci zgłaszały, że spędzają dwa razy więcej czasu w sieci niż sądzą ich rodzice. W tegorocznej ankiecie rodzice i dzieci byli zgodni co do ilości czasu spędzanego online przez najmłodszych.

Jednak zaledwie 45 procent rodziców zdaje sobie sprawę, że ich dzieci mają negatywne doświadczenia. Choć dorośli są zasadniczo świadomi charakteru aktywności swoich dzieci w Internecie, nie doceniają skali, na jaką dzieci pobierają muzykę i materiały wideo, w trakcie czego są narażone na kontakt z nieodpowiednimi treściami i są zachęcane do ujawniania danych osobowych.

Dzieci odczuwają silny wpływ emocjonalny, jaki niosą ze sobą negatywne doświadczenia w Internecie. W wyniku takich incydentów najmłodsi najczęściej odczuwają złość (39 proc.), zdenerwowanie (36 proc.), strach (34 proc.) i zaniepokojenie (34 proc.). Jedna piąta młodych użytkowników na świecie żałuje czegoś, co zrobiła w Internecie. Co więcej, dzieci czują się osobiście odpowiedzialne za negatywne doświadczenia, zwłaszcza za pobranie wirusa lub gdy są ofiarami wyłudzenia.

Najmłodsi użytkownicy w rzeczywistości chcą większego udziału rodziców w ich życiu online. Najmłodsi ankietowani polegają na rodzicach, jeśli przydarzy im się coś negatywnego podczas surfowania w sieci. Prawie dziewięć na dziesięć ankietowanych przyznaje się do przestrzegania rodzinnych reguł korzystania z Internetu. Oprócz tego większość najmłodszych użytkowników przestrzega w Internecie reguł dobrego zachowania: prawie siedem na dziesięć osób twierdzi, że nie dręczy innych w sieci i nie jest dla nich niemiła, ponad sześć na dziesięć mówi, że nie śledzi i nie nęka innych w Internecie, i tyle samo osób powstrzymuje się od przekazywania dalej kompromitujących zdjęć lub wiadomości o innych osobach. Ponad połowa nie zrobiłaby ani nie powiedziała niczego w sieci, czego nie zrobiłaby w realnym życiu.

Choć dzieci są świadome wielu reguł bezpieczeństwa online, te zasady nie wystarczają, aby dotrzymać tempa zmianom w sieci. Oprócz rozmów z najmłodszymi, aktualizacji oprogramowania zabezpieczającego oraz używania narzędzi zaprojektowanych z myślą o bezpieczeństwie dzieci, rodzice mogą czuwać nad doświadczeniami w sieci dzieci swoich pociech, korzystając z nowych rad, które łączą technikę i komunikację.

  • Przygotuj dzieci na dobre i złe doświadczenia w sieci — nie czekaj, aż coś się stanie.
  • Podkreślaj znaczenie myślenia o konsekwencjach działania przed klikaniem i pobieraniem.
  • Użyj narzędzi specjalnych narzędzi do wyszukiwania stron, aby sprawdzić, czy dana witryna jest bezpieczna.
  • Daj dzieciom do zrozumienia, że wspólnie ponosicie odpowiedzialność za to, co przytrafia się im w sieci — najmłodsi nie mogą ponosić całej odpowiedzialności.

Usługa Norton Online Family zapewnia rodzicom wgląd w sieciową aktywność w sieci. Jest ona teraz dostępna bezpłatnie w 25 językach.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu