MiniMini w trosce o bezpieczeństwo na placach zabaw

Dziś ruszyła ogólnopolska akcja społeczna „Bezpieczne place zabaw z MiniMini”. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej wśród rodziców, właścicieli placów i producentów urządzeń, w zakresie dbania o bezpieczeństwo dzieci. Patronat honorowy nad projektem objął Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak. W ramach akcji współpracują najważniejsze instytucje związane z bezpieczeństwem najmłodszych.

Głównym celem akcji jest kontrolowanie placów zabaw pod kątem stanu technicznego znajdujących się na nich urządzeń. Oceny dokonuje Centrum Kontroli Placów Zabaw (CKPZ) – pierwsza w Polsce instytucja kompleksowo zajmująca się przeglądem i oceną zgodności wyposażenia placów z obowiązującą w Unii Europejskiej normą PN-EN 1176. To jedyna w Polsce firma w tej branży posiadająca System Zarządzania Jakością ISO 9001:2009.

Kanał dziecięcy MiniMini rekomenduje miejsca, które spełniają kryteria stawiane przez kontrolerów z CKPZ, tj. bezpieczeństwo i jakość urządzeń, czystość,, lokalizacja, udogodnienia dla rodziców, ilość atrakcji oraz przystosowanie do grup wiekowych. Place zabaw uznane za bezpieczne zostaną oznakowane specjalną tablicą informacyjną z regulaminem, kategoriami oznaczającymi stopień bezpieczeństwa placu oraz logotypem żółtej Rybki MiniMini.

Według badań przeprowadzonych przez The Royal Society for the Prevention of Accidents (RoSPA), brytyjską organizację, która od 1917 roku zajmuje się bezpieczeństwem na różnych płaszczyznach życia, w Wielkiej Brytanii rocznie dochodzi do 40 000 wypadków na placach zabaw. Aż 60% z nich to wynik problemów z wyposażeniem. Do głównych przyczyn nieszczęśliwych zdarzeń w miejscach zabaw należy zaliczyć: wadliwą konstrukcję sprzętu, błędy w stosowaniu wymogów unijnych norm, nieprawidłowe rozplanowanie placu zabaw, niedostosowanie urządzeń do właściwej grupy wiekowej, ich wadliwy montaż oraz nieodpowiednia konserwacja.

Inspektor Dominik Berliński z Centrum Kontroli Placów Zabaw zaleca stosowanie zasady ograniczonego zaufania do właścicieli placów zabaw i uspokaja rodziców: Dobry plac zabaw, powinien nieść za sobą pewien stopień ryzyka, które powinno być przewidywalne i niezbyt duże. Samo huśtanie lub bieganie może skończyć się urazem, ale to nie znaczy, że dzieci nie powinny tego robić. Plac zabaw jest miejscem, gdzie dziecko może się wyszaleć, zmierzyć się z nowymi wyzwaniami lub rozwijać wyobraźnię. To bardzo ważne, ponieważ próbuje ono swoich sił i uczy się oceniać własne możliwości. Zadaniem dorosłych jest zapewnienie mu wtedy bezpieczeństwa.

W celu propagowania troski o bezpieczeństwo najmłodszych powstała specjalna strona internetowa www.placezabaw.minimini.pl. Głównym jej założeniem jest aktywizacja rodziców i uwrażliwienie ich na stan obiektów, na których bawią się ich dzieci. Strona daje możliwość wyszukiwania bezpiecznych placów zabaw w miejscu zamieszkania, dodawania polecanych miejsc wraz z opiniami. Znajduje się tam również blog ekspercki, dzięki któremu rodzice dowiedzą się, jak dbać o szeroko pojęte bezpieczeństwo najmłodszych, m.in. podczas zabaw w miejscach publicznych, w podróży oraz w Internecie. Jedną z funkcjonalności strony jest również kalendarz imprez organizowanych z myślą o dzieciach.

Wśród partnerów akcji znalazły się najważniejsze w naszym kraju instytucje, które na co dzień zajmują się problemami najmłodszych: Centrum Kontroli Placów Zabaw, Instytut Matki i Dziecka, Fundacja Kidprotect.pl, Fundacja „MaMa”, portal malypodroznik.pl.

Patronat honorowy nad projektem objął Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak.

Więcej na www.placezabaw.minimini.pl.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu