Fundusz Private Equity pomaga przedsiębiorstwom osiągać zyski w czasie kryzysu

Po czterech latach owocnej współpracy, Riverside, globalna firma private equity koncentrująca się na sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, sprzedaje niemiecką spółkę Teufel Speakers firmie HgCapital, funduszowi private equity inwestującemu w Europie. Przejęcie nie zostało jeszcze sfinalizowane i firmy oczekują na akceptację regulatora. Wartość transakcji nie została ujawniona.

Teufel to lider niemieckiego rynku w projektowaniu i sprzedaży internetowej systemów nagłośnienia. Firma projektuje, promuje i sprzedaje systemy nagłośnienia (kina domowe, multimedia, systemy zintegrowane) bezpośrednio poprzez specjalną platformę internetową B2C – www.teufelaudio.com.  Teufel ma siedzibę w Berlinie, zatrudnia 72 osób, a w swojej działalności skupia się na rynku średniozamożnych i zamożnych klientów w Niemczech. Dzięki wsparciu Riverside, firma Teufel poszerzyła swoją ofertę i rozpoczęła sprzedaż również w innych krajach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku. Teufel działa na rynku, który wzrasta średnio o 15 procent rocznie – jest to efektem rosnącej penetracji rynku oraz coraz większej liczby klientów wybierających zakupy online. Na unikalną pozycję firmy wpływa fakt, że Teufel  nie dysponuje innym kanałem dystrybucji niż przez Internet.

Riverside przejął firmę Teufel w roku 2006, a we współpracy z nowym prezesem Thorstenem Reuberem wdrożył plan sukcesji. Następnie wraz z zespołem menadżerskim podwoił przychody i zyski firmy w okresie od 2006 aż do momentu sprzedaży. Wzrosła również liczba pracowników Teufel z 26 do 72 osób, co było naturalną odpowiedzią na rozwój biznesu. Ta transakcja jest przykładem biznesowych korzyści, jakie przynosi model inwestycyjny Riverside, dla sektora średnich przedsiębiorstw.

Zarząd firmy Teufel popiera przejęcie firmy przez fundusz HgCapital, uwzględniając jego doświadczenie w branży oraz zrozumienie specyfiki sprzedaży internetowej. Zarząd utrzyma znaczącą rolę w kierowaniu biznesem. Przejęcie firmy Teufel to już druga tego typu transakcja HgCapital na niemieckim rynku, po tym jak w maju br. fundusz kupił monachijską spółkę akcyjną SimonsVoss Technologies.

Ze strony HgCapital transakcję nadzorowali Justin von Simson i Kai Romberg.  HgCapital skorzystał też z doradztwa Olivera Felsensteina z kancelarii Clifford Chance, Saschy Pfeiffera z firmy DC Advisory oraz Sanji Mikic z firmy audytorskiej Deloitte.  Ze strony Riverside transakcją zajmowali się Volker Schmidt, Kai Köppen i Peter Schaberger. Riverside korzystał także ze wsparcia doradczego Alexandra Grünwalda i Thomasa Egli z firmy Altium Capital, a także z doradztwa dr Simona Preisenbergera z firmy prawniczej Watson, Farley & Williams.

Współpraca z Riverside zakończyła się dla nas ogromnym sukcesem. Miniona dekada była w historii naszej firmy bardzo dobrym okresem, ponieważ staliśmy się jednym z  wiodących dostawców systemów nagłośnienia w Europie. Dzięki inwestorowi private equity nasz rozwój był dużo szybszy, niż to by było możliwe bez takiego wsparcia. Właśnie dlatego możliwość współpracy z funduszem private equity HgCapital napawa nas optymizmem. Dodatkowo, HgCapital cieszy się dobrą reputacją, i jest to dla nas niepowtarzalna możliwość, aby rozwijać nasz biznes pod ich przewodnictwem – mówi Thorsten Reuber, prezes firmy Teufel.

Dzięki swojej ekspertyzie technologicznej i infrastrukturze online, Teufel stworzył unikalną przewagę konkurencyjną. Model biznesowy Teufel, który opiera się na wysokiej jakości, atrakcyjnej cenowo ofercie produktowej oraz zewnętrznej linii produkcyjnej, będzie napędzać dalszy rozwój tej firmy. Mamy nadzieję na udaną współpracę z zarządem Teufel, realizację pełnego potencjału tej firmy, a także na przeniesienie naszych dotychczasowych doświadczeń i dobrych wzorców z tego sektora na biznes Teufel – tłumaczy Justin von Simson z funduszu HgCapital.

Teufel to odzwierciedlenie sukcesu wszystkich zaangażowanych w tę firmę stron. Zarząd tej firmy rozwinął niezwykle dynamiczny biznes, a oferta skierowana do klientów jest teraz bardziej kompletna niż kiedykolwiek wcześniej. Przykład firmy Teufel doskonale obrazuje jak private equity może zwiększać wartość przedsiębiorstw z sektora MSP – wyjaśnia Volker Schmidt, partner w monachijskim biurze Riverside.

źródło/autor: HgCapital

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu