Rodzina jeszcze na swoim

Mamy ostatnią szansę na skorzystanie z preferencji, jakie daje program „Rodzina na swoim” zanim zostanie zlikwidowany przez Rząd.

Co piąty kredytobiorca korzysta z kredytu preferencyjnego realizowanego w ramach rządowego programu „Rodzina na swoim”. Kredyty preferencyjne na obecnych warunkach realizowane będą na pewno do końca bieżącego roku. Jednak dalszy ich los staje pod znakiem zapytania, ponieważ rząd przymierza się do likwidacji popularnego wśród Polaków programu finansowego, wspierającego zakup pierwszego mieszkania.

Planujący skorzystać z programu „Rodzina na swoim”, podczas kupna swojego własnego „m” powinni się pośpieszyć! Przedstawiona przez rząd propozycja zmian w ustawie o finansowym wsparciu przy nabywaniu własnego mieszkania zawiera plany niekorzystnych modyfikacji zasad korzystania z kredytów preferencyjnych, z dopłatą do odsetek.

Według projektu resortu infrastruktury, od nowego roku z programu „Rodzina na swoim” zostaną wykluczone mieszkania z rynku wtórnego. Ograniczenia mają objąć także rynek pierwotny, ponieważ przyszły program będzie dotyczył mieszkań o mało korzystnej lokalizacji. Ponadto, zgodnie z nowym projektem, zainteresowani programem będą mogli nabywać mieszkania tylko od developerów. Wiek potencjalnego kredytobiorcy nie będzie mógł przekraczać 35 lat, a współczynnik, za pomocą którego ustalane są limity cen mieszkań, zostanie zmniejszony. Planowane zmiany znacznie ograniczą możliwości zakupu mieszań w ramach programu. Nie wykluczone, że w przyszłości rząd zrezygnuje z realizowania programu.

Do kwietnia tego roku w ramach tej inicjatywy udzielono blisko 50 tys. kredytów na kwotę ponad 8,1 mld zł. Realizowany w Polsce od trzech lat program „Rodzina na swoim” to doskonałe rozwiązanie stworzone z myślą o wsparciu rodzin i osób, których nie stać na zaciągniecie kredytu komercyjnego. Zgodnie z ideą programu, Skarb Państwa przez pierwszych osiem lat udziela wsparcia w postaci spłaty połowy należnych bankowi odsetek kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania lub inwestycję budowlaną na terenie RP. Z programu mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci (do 25 roku życia), które edukują się, bądź na które pobierają zasiłek pielęgnacyjny (bez względu na wiek). Rządowa inicjatywa przeznaczona jest dla osób posiadających zdolność kredytową. „Rodzina na swoim” obejmuje kredyty preferencyjne zaciągane w PLN. Obecnie udziela ich ponad 20 banków. Co istotne, w dniu umowy kredytobiorca nie może posiadać prawa własności do budynku czy lokalu mieszkalnego, ani też być najemcą lokalu mieszkalnego.

Jednym z warunków korzystania z programu „Rodzina na swoim” jest także tzw. limit cen, czyli średnie wskaźniki przeliczeniowe na 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Od 1 kwietnia tego roku obowiązują nowe wskaźniki. Ich wysokość jest różna w poszczególnych województwach i waha się od 8 do niespełna 4 tyś. zł..

Problemem może okazać się znalezienie atrakcyjnej oferty developerskiej, o powierzchni odpowiadającej wymaganiom programu. Rządowa inicjatywa obejmuje mieszkania oraz domy, których powierzchnia użytkowa nie może przekracza odpowiednio 75 m² i 140 m². „Osiedle z Gwiazdami” w Józefosławiu dysponuje takimi mieszkaniami. Dotychczas liczna grupa mieszkańców nabywających nasze lokale, skorzystała z programu „Rodzina na swoim”. Bez wątpienia ten program to znaczna pomoc w kupnie własnego „m”. Niestety wiele wskazuje, iż to ostatni moment na nabycie mieszkania, przy wsparciu rządu na tak korzystnych warunkach. Mimo wszystko mamy nadzieję, że rząd nie zrezygnuje z pomocy „Rodzinom na swoim” – mówi Marta Półtorak, Prezes Marma Polskie Folie – inwestora Osiedla z Gwiazdami.

źródło/autor: Marma Polskie Folie

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu