Dwumilionowy gość w Pawilonie Polski na EXPO 2010 w Szanghaju

Zainteresowanie polską ekspozycją na Wystawie Światowej nieustannie rośnie. 1 lipca tuż po godzinie 11 czasu lokalnego Pawilon Polski odwiedził dwumilionowy gość – 21-letnia Xu Xiao Dan. Pani Xu pochodzi z miasta Changzhou w prowincji Jiangsu. W tym roku ukończyła studia. Do Szanghaju przyjechała tylko na jeden dzień – specjalnie po to, aby odwiedzić tereny Wystawy Światowej. Uroczystość uhonorowania dwumilionowego gościa poprzedziło wielkie odliczanie, w którym uczestniczyli pracownicy Pawilonu Polski, a także oficjalna maskotka EXPO – Haibao. Gospodarzem uroczystości był Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO 2010 Pan Sławomir Majman.

„Nie spodziewaliśmy się tak wielkiego zainteresowania Pawilonem Polski. To duże zaskoczenie w stosunku do naszych prognoz sprzed paru miesięcy. Pawilon Polski odwiedziło już ponad dwa miliony osób. Warto jednak zaznaczyć, że to 11% wszystkich odwiedzających EXPO. Co dziesiąty Chińczyk, który trafia na tereny Wystawy Światowej wybiera Pawilon Polski. Z tego powodu jesteśmy bardzo dumni” – stwierdził podczas ceremonii Komisarz Generalny Sekcji Polskiej. Sławomir Majman dodaje, że EXPO jest ogromną szansą promocji Polski w Chinach. Zaznaczył on, że obecnie Pawilon Polski odwiedza średnio ponad 50 000 osób dziennie. „To jeśli chodzi o masową publiczność. Jeśli chodzi zaś o ludzi, na których nam szczególnie zależy – chińskich przedsiębiorców, przedstawicieli mediów oraz świata politycznego – do tej pory przyjęliśmy ponad 160 oficjalnych delegacji, a w spotkaniach gospodarczych uczestniczyło ponad 1000 chińskich przedsiębiorców” – stwierdził Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO 2010.

Dwumilionowy gość Pawilonu Polski – Xu Xiao Dan – otrzymała kwiaty, specjalny dyplom oraz komputer. Nagrody ufundowane zostały przez jednego ze sponsorów Pawilonu Polski – firmę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. W podróży do Szanghaju Xu Xiao Dan towarzyszyła mama. W kolejce do Pawilonu Polski spędziły prawie godzinę. „Polski Pawilon bardzo ciekawie wygląda z zewnątrz. Prócz tego, już rano ustawiła się przed nim duża kolejka. Byłyśmy bardzo ciekawe, jak wygląda polska ekspozycja” – powiedziała po ceremonii wręczenia nagród Xu Xiao Dan.

Uroczystość cieszyła się dużym zainteresowaniem chińskich mediów. Do Pawilonu Polski przybyło ponad 30 dziennikarzy, w tym ekipy 5 ogólnochińskich i regionalnych stacji telewizyjnych, m.in. CCTV oraz ICS.

Ze względu na coraz większe zainteresowanie Pawilonem Polski jego gospodarze szacują, że do końca trwania Wystawy Światowej polską ekspozycję odwiedzi co najmniej 6 mln osób.

źródło/autor: Poland EXPO 2010

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu