Kwesta zamiast kwiatów – dobry początek na nowej drodze życia

Ślub to wyjątkowy dzień, w czasie którego nowożeńcy mogą podzielić się swoim szczęściem z potrzebującymi. Z roku na rok w Polsce rośnie liczba par rezygnujących z kwiatów od gości na rzecz kwesty na cel charytatywny. Efekt takiej zbiórki jest zapewne bardziej owocny niż naręcza więdnących kwiatów.

Fundacja Świętego Mikołaja po raz pierwszy została zaproszona by kwestować na ślubie w 2005 roku. Podczas składania życzeń wolontariusze stanęli z puszką za parą młodą, która wcześniej uprzedziła swoich gości że nie chce kwiatów. Rodzina i przyjaciele państwa młodych nie byli więc zaskoczeni i podeszli z życzliwością dla zaproponowanego pomysłu. Nowożeńcy wybrali cel, na który chcieliby przeznaczyć zebrane pieniądze i zgodnie twierdzili: „Z kwiatów nie mielibyśmy takiej satysfakcji”. Dzisiaj Fundacja ma już za sobą kilkanaście podobnych zbiórek zakończonych sukcesem, bo zadowoleniem podopiecznych organizacji.

„Obserwujemy coraz większe zainteresowanie takim pomysłem. W wielu europejskich krajach takie kwesty ślubne mają bogata tradycję. U nas w czasach PRL ten zwyczaj odszedł w zapomnienie. Na szczęście powoli powraca. To miłe, że młodzi – w tym najważniejszym dniu swojego życia – pamiętają o potrzebujących. Goście – wbrew wyrażanym czasem obawom – podchodzą do sprawy bardzo pozytywnie i ze zrozumieniem. Myślę, że to dobry początek na nową drogę życia, ale i pokazanie ludziom, jak prosto i mądrze można pomagać” – mówi Michał Rżysko z Fundacji Świętego Mikołaja.

Para młoda, która zdecyduje się na zaproszenie wolontariuszy Fundacji Świętego Mikołaj na ślub, może – ale nie musi – wskazać konkretny projekt realizowany przez Fundację. Do wyboru są programy wspierające rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze, samotne mamy czy działania edukacyjne prowadzone w ramach kampanii i konkursu dla firm „Mama w pracy”. Kwestować może ktoś z rodziny lub przyjaciół, co może być mniej krępujące dla nowożeńców. Goście ślubni – w zamian za wsparcie Fundacji Świętego Mikołaja – otrzymują fundacyjne naklejki i raporty roczne podsumowujące działalność organizacji. Osoby, które byłyby zainteresowane zorganizowaniem kwesty podczas swojego ślubu, mogą się skontaktować z Michałem Rżysko z Fundacji Świętego Mikołaja (michal.rzysko@mikolaj.org.pl, tel. 22 825 03 90).

„Zachęcamy narzeczonych do organizacji kwesty podczas ślubu. Jest wiele organizacji, którym można zaoferować takie wsparcie. Przy okazji to szansa na popularyzowanie pozytywnych wzorców i idei pomocy potrzebującym” – dodaje Michał Rżysko z Fundacji Świętego Mikołaja.

Fundacja Świętego Mikołaja od 12 lat organizuje kampanie społeczne. Najważniejsze akcje to:

  • Grunt to rodzina – od 2004 roku Fundacja pomaga rodzinnym domom dziecka;
  • Dzień Papieski – we współpracy z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizowane są kampanie Dnia Papieskiego;
  • Mama w pracy – od 2007 roku Fundacja podejmuje działania mające na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej sytuacji matek na rynku pracy;
  • Teologia Polityczna – rocznik wydawany przez Fundację Świętego Mikołaja. W ramach projektu prowadzony jest portal www.teologiapolityczna.pl, organizowane są debaty, spotkania i pokazy filmowe;
  • Pomóż dzieciom na Litwie! – seria trzech kampanii zorganizowanych na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej;
  • Bohaterowie naszej Wolności – kampania we współpracy z Ministrem Kultury Dziedzictwa Narodowego przeprowadzona dla uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości;
  • Zobacz niewidome dzieci – cztery kampanie na rzecz Stowarzyszenia Tęcza;
  • Bóg się rodzi – pomóż samotnym matkom – kampania na rzecz Caritas Polska;
  • Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą – pięć kampanii na rzecz Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu