Politycy wystraszyli konsumentów

W czerwcu br. znacznie pogorszyły się nastroje konsumenckie. Może to mieć wpływ na spowolnienie w najbliższych miesiącach dynamiki zakupów indywidualnych – podał Główny Urząd Statystyczny. „To politycy ponoszą winę za pogorszenie nastrojów wśród konsumentów” – ocenia Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Nie widzę innych powodów tak złych nastrojów konsumenckich wśród gospodarstw domowych. Nie obawiają się one utraty pracy, bo w maju zatrudnienie w ujęciu rocznym zwiększyło się o 0,5 proc. Rosną też wynagrodzenia, które w maju były o 4,8 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, przy inflacji 2,2 proc. r/r.

Niepokój wśród gospodarstw domowych zasiali politycy, którzy w kampanii wyborczej używają argumentów, które nie służą budowaniu zaufania i stabilności. A to dotyczących prywatyzacji służby zdrowia, zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, czy gruntownej reformy emerytur mundurowych. A przecież jeżeli takie rozwiązania – podniesienie wieku emerytalnego i reforma systemu emerytalnego służb mundurowych – zostaną wprowadzone, to tylko dla nowo wchodzących na rynek pracy. Wszystko to powoduje, że ludzie zaczynają z niepokojem spoglądać w przyszłość mimo, że ich sytuacja materialna się poprawia. Widać więc, że w dalszym ciągu nie wyzwoliliśmy się od wpływu polityki na gospodarkę, co jest zjawiskiem wysoce negatywnym” – komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

źródło/autor: PKPP Lewiatan

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu