Przejdź do treści

Po I turze Kaczyński częściej w mediach

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich do ofensywy medialnej przystąpił Jarosław Kaczyński. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości pojawiał się częściej niż Bronisław Komorowski zarówno w radiu, jak i telewizji – wynika z badania „WYBORY PREZYDENCKIE 2010” przeprowadzonego przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

Częstotliwość wypowiedzi Kaczyńskiego była największa od początku czerwca. W ciągu czterech dni wystąpił 41 razy w telewizji i 37 w radiu. Komorowski z kolei nieco zwolnił w porównaniu z okresem przed pierwszym głosowaniem.

Badanie dotyczy czterech dni po pierwszej turze (21-24 czerwca 2010). W analizie wzięto pod uwagę wypowiedzi kandydatów na urząd prezydenta w czterech głównych stacjach telewizyjnych i radiowych – TVP 1, TVP 2, TVN, Polsat oraz RMF FM, Radio ZET, PR 1 i PR 3.

Wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego obecne były w mediach w tym czasie aż 78 razy. Z kolei Bronisława Komorowskiego – 70. Według poprzedniej części badania to kandydat Platformy Obywatelskiej miał wyraźną przewagę.

W analizowanym okresie Kaczyński występował częściej zarówno w TVP 1, TVP 2, jak i TVN. Tylko w Polsacie obaj kandydaci mieli tyle samo możliwości prezentacji własnych poglądów. Jeśli chodzi o stacje radiowe – Komorowski znacznie częściej mówił do słuchaczy „Zetki”, natomiast Kaczyński – Polskiego Radia 1.

Jednak były premier nie udzielił mediom żadnego obszernego wywiadu. Ani razu nie był też gościem w studiu. Marszałek Sejmu zrobił to dwukrotnie. Z tego wynika także znacznie dłuższy czas antenowy, jaki został mu poświęcony przez stacje. W telewizji były to aż 44 minuty przy niecałych 19 Kaczyńskiego. Z kolei w radiu ponad 26, przy niecałych 14 adwersarza. Łącznie Komorowski wypowiadał się ponad dwa razy dłużej niż Kaczyński.

źródło/autor: PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.