Artysta mroczny i piękny – Zdzisław Beksiński w Marchandzie

Salon Wystawowy Marchand zaprasza na monograficzną wystawę prac Zdzisława Beksińskiego. Zaprezentowanych zostanie w sumie około 35 dzieł, z czego 15 prac olejnych, kilkanaście rysunków pochodzących z różnych okresów twórczości artysty, oraz grafiki komputerowe i fotografie. Na szczególną uwagę zasługuje metalowy relief reprezentujący niszowy, klasyfikowany na pograniczu malarstwa i rzeźby nurt w jego twórczości.

Beksiński należy do kategorii twórców niepokornych, wobec których wszelkie próby klasyfikacji będą nieudane. Z bogatego dorobku plastycznego wyłania się obraz artysty niezwykle dynamicznego, poszukującego własnego sposobu wypowiedzi i silnej ekspresji. Jego działania obejmują szerokie spektrum od kpiny z socrealizmu, poprzez realizacje bliskie reportażowi, eksperymenty czysto formalne, aż do dzieł na pograniczu surrealizmu i ekspresjonizmu. To ta ostatnia stylistyka prac pochodzących z tzw. okresu fantastycznego na stałe zdefiniowała obraz jego twórczości w powszechnym odbiorze. Celem ekspozycji organizowanej przez Salon Wystawowy Marchand jest prezentacja prac pochodzących z różnych okresów twórczości Beksińskiego oraz ukazanie jego niezwykłej siły wyobraźni, która szukała ujścia zarówno w malarstwie, rysunku, rzeźbie, fotografii, jak i grafice komputerowej.

Patronat nad wystawą objęło Muzeum Historyczne w Sanoku, któremu tragicznie zmarły artysta pozostawił swoją twórczą spuściznę.

Wszystkie wystawiane prace można zobaczyć na stronie www.desa.pl. Obrazy i rysunki z wystawy obejrzeć można również w filmiku opowiadającym o ekspozycji prezentowanym na www.youtube.com

Wystawę „Zdzisław Beksiński” można oglądać do 20 lipca 2010 w Salonie Wystawowym Marchand przy pl. Konstytucji 2 w Warszawie; w godzinach: poniedziałek – piątek 11-19, sobota 11-16.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu