Przejdź do treści

Podmuch chłodu i świeżości w letnie upały

Choć właśnie rozpoczęło się kalendarzowe lato, temperatura za oknem na razie nie przypomina upałów. Kiedy jednak z nieba wyleje się prawdziwy żar, warto być przygotowanym i już teraz zaopatrzyć się w odpowiedni klimatyzator, który pozwoli przetrwać najgorętsze dni

Urządzenia klimatyzacyjne cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Dziś trudno wyobrazić sobie samochód, wnętrze biura, galerii handlowej czy hotelu, w których zabrakłoby popularnej „klimy”. Klimatyzator powoli staje się również standardem w prywatnych domach i mieszkaniach. Choćby dlatego, że mamy do wyboru wiele różnych modeli, które możemy dostosować do indywidualnych potrzeb, a ich ceny są coraz bardziej przystępne. Kolejnym ważnym powodem, dla którego obecnie częściej niż kiedykolwiek decydujemy się na instalację klimatyzatora jest fakt, że urządzenia klimatyzacyjne – wbrew powszechnym opiniom – nie szkodzą naszemu zdrowiu. Jedynym warunkiem jest utrzymanie klimatyzatora w czystości, systematyczna wymiana filtrów oraz serwis.

Split na upały

– Najpopularniejszy rodzaj klimatyzatorów, jaki możemy spotkać w polskich domach, mieszkaniach i biurach, to ścienne lub sufitowe urządzenia typu split – wyjaśnia Agnieszka Fabiś, specjalista ds. klimatyzacji firmy LARS, producenta urządzeń klimatyzacyjnych FUJIAIRE. Ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim budowa. Klimatyzator typu split zbudowany jest z dwóch oddzielnych części – wewnętrznej, złożonej z wymiennika ciepła i wentylatora nadmuchowego, którą instalujemy wewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia oraz zewnętrznej, wyposażonej w sprężarkę, skraplacz i zawór rozprężny. – Dzięki temu, że najbardziej hałaśliwy element klimatyzatora umieszcza się na zewnątrz budynku (a nie w pomieszczeniu), użytkownicy mogą cieszyć się nie tylko komfortem cieplnym, ale również cichą pracą całego systemu chłodzącego – tłumaczy Agnieszka Fabiś. To szczególnie ważne zwłaszcza w takich wnętrzach, jak biura, gabinety i inne przestrzenie przeznaczone do pracy i skupienia.

Na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie klimatyzatora do domu czy mieszkania (lub biura) należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii takich, jak kubatura klimatyzowanych pomieszczeń, moc chłodnicza urządzenia klimatyzacyjnego, a także pobór prądu oraz poziom hałasu podczas pracy. Równie ważne cechy, jakie powinien spełnić właściwy klimatyzator, to wyposażenie w odpowiednie filtry i jonizator oraz funkcjonalność i prostota w obsłudze (czytelny wyświetlacz, sterowanie na pilota). Aby dokonać właściwego wyboru, zawsze warto jednak skorzystać z pomocy i fachowych porad specjalistów. – Optymalne urządzenia chłodzące do użytku domowego to modele FUJIAIRE serii RS – zaawansowane technologicznie, energooszczędne klimatyzatory, których praca zapewnia stałą wymianę świeżego, schłodzonego powietrza – podaje Agnieszka Fabiś. Klimatyzatory te sprawdzają się również jako bezpieczna alternatywa podczas uciążliwych upałów również we wnętrzach, w których przebywają dzieci, osoby starsze oraz cierpiące na alergie. – Za pomocą pilota możemy w prosty sposób kontrolować temperaturę i ustawiać ją tak, by zapewnić maksimum komfortu użytkownikom – dodaje Agnieszka Fabiś.

Chłodzić z rozwagą!

Odpowiednia temperatura ma duże znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania i sprawności psychofizycznej. Letnie upały często uniemożliwiają nam efektywną pracę i wypoczynek. Specjaliści z firmy LARS zalecają jednak zachowanie rozsądku przy sterowaniu temperaturą. – W klimatyzowanym pomieszczeniu nie powinna być ona niższa od temperatury na zewnątrz o więcej niż 5-8 stopni. Gdy na dworze jest np. 31 st. C – bezpieczna temperatura we wnętrzu – zwłaszcza gdy przebywają w nim dzieci lub osoby starsze – powinna wynosić 26 st. C, w żadnym jednak wypadku nie może spaść poniżej 23 st. C. Wtedy nie zagraża nam katar ani przeziębienie – podkreśla Agnieszka Fabiś. Warto o tym pamiętać!