Jak zrobić dobre zdjęcie – poradnik

W trakcie wakacji łatwo o chwile, które będziemy chcieli wspominać przez resztę roku. Era kronik rodzinnych pisanych ręcznie skończyła się dawno temu, dziś rządzi fotografia. Zdjęcia są najlepszą pamiątką. Ważne, aby były wyraźne i dobrej jakości. Poniżej kilka podstawowych zasad fotografowania.

Wszyscy chcemy dobrze wychodzić na zdjęciach. Niestety szeroki uśmiech i piękne tło nie zawsze gwarantują dobry efekt. Podstawą jest solidny sprzęt, np. lustrzanka i jasny obiektyw. W dobie takich aplikacji, jak Photoshop możemy oczywiście wiele poprawić, jednak nie zastąpi to dobrej kompozycji kadru i odpowiedniego ujęcia. Oto kilka reguł, które poprawią jakość naszych fotograficznych wspomnień.

Dobre ujęcie

Istotnym krokiem jest wybranie najlepszego dla nas punktu widzenia. Są trzy możliwości:

  • Fotografowany obiekt jest na wysokości naszych oczu: wówczas zachowana zostaje perspektywa i proporcje.
  • Fotografujemy coś z góry – to lekko zniekształca perspektywę.
  • Robimy zdjęcie ustawiając się poniżej obiektu, dzięki czemu wydaje się on większy.

Kolejna decyzja dotyczy tego, na jakim planie zrobimy nasze zdjęcie. Zależy, co ma być w centrum zainteresowania: obiekt, czy jego otoczenie. Oto kilka przykładowych planów:

  • Plan ogólny (obiekt i jego otoczenie).
  • Plan amerykański ( obiekt ujęty w połowie).
  • Plan pośredni (obiekt zaprezentowany bliżej i przedstawiony w całości).
  • Zbliżenie (wyeksponowanie jednego detalu).

Portrety i zdjęcia grupowe

W przypadku portretu, najlepiej robić go, korzystając z większych zakresów ogniskowych, czyli z tzw. zoomem, i na możliwie małych wartościach przysłony. Wówczas możemy uzyskać efekt ładnie rozmytego tła. Dla portretów najlepsza jest orientacja wertykalna – daje wrażenie bliskości. Dla zdjęć grupowych natomiast optymalna będzie orientacja horyzontalna – daje poczucie głębi, stabilności i dystansu. Dobrze jest zrobić kilka wersji zbiorowej fotografii, gdyż zawsze znajdzie się ktoś, kto w tym momencie poruszy się albo mrugnie…

W sytuacji, gdy chcemy uchwycić ruch, zasady nieco się zmieniają. Dynamiczna fotografia wymaga krótszych czasów naświetlania, co oznacza, że przysłona musi mieć mniejsze wartości, czyli być bardziej otwarta (np. f 1.8, f.2.0). Jeśli obiektyw jest ciemny, dobre naświetlenie uzyskuje się poprzez zwiększenie czułości parametru ISO (im większy parametr, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania szumów, czyli zakłóceń obrazu w jego ciemniejszych partiach).

Krajobraz w obiektywie

Niezapomniane widoki to stały element albumów z podróży. Jak je uchwycić najlepiej? Tego typu zdjęcie potrzebuje wyższych wartości przesłony – f 5, f 8. Niezwykle istotne jest kadrowanie. Pomocny jest podział według zasady złotej proporcji. Chodzi tu o nakreślenie na obrazie teoretycznych linii podziału na trzy równe poziome i pionowe części. Stanowią one tzw. trójpodział. Najlepszy efekt uzyskuje się, gdy obiekt umiejscowiony jest na przecięciu poziomych i pionowych linii. To mocne punkty obrazu – na nich zwykle koncentruje się oko.

Wydruk wspomnień

Dzięki współczesnym technologiom nie musimy już chodzić do fotografa, aby móc trzymać nasze zdjęcia w ręce. Wiele firm proponuje swoim klientom papier fotograficzny. W ofercie firmy Black Point można znaleźć np. wysokiej jakości papier, który pozwala obniżyć koszt wydruku. Jest dostępny w dwóch wersjach: Silver Edition oraz Gold Edition, rozmiarach A4 (210x297mm) i A6 (100x150mm), w wersji matowej i błyszczącej. – Dzięki temu, nie wychodząc z domu, możemy uzyskać zdjęcia w formie, jaka do tej pory była dostępna wyłącznie w profesjonalnych zakładach fotograficznych – mówi Jacek Bryś z firmy Black Point. Tak otrzymane wydruki są trwałe i nie pozbawiają zdjęć oryginalnych kolorów.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu