Ekologiczne Jaguary

Tagi:

Ochrona środowiska ma olbrzymi wpływ na proces projektowy i produkcyjny samochodów marki Jaguar. Najnowsze wcielenie modelu XJ jest najmłodszym dzieckiem stajni Jaguara. Dlatego też kwestie ekologiczne są w nim uwzględnione w najwyższym stopniu. Jaguar XJ jest jednym z najbardziej ekologicznych samochodów w swojej klasie.

Poprzedni model Jaguara XJ dwa lata z rzędu (w 2008 i 2009 roku) zdobył prestiżowy tytuł „Najbardziej ekologicznego luksusowego samochodu Wielkiej Brytanii” nadawanego przez Environmental Transport Association’s Car Buyers Guide. Najnowsza wersja ma dużą szansę powtórzyć sukces poprzednika.

W Jaguarze już na wczesnym etapie projektowania modelu brane są pod uwagę kryteria środowiskowe. Celem jest zminimalizowanie wpływu samochodów na środowisko, niezależnie od cyklu życia produktu – od samego procesu wytwarzania, przez użytkowanie pojazdu po jego utylizację. Nie inaczej było w przypadku Jaguara XJ.

Podobnie jak we wcześniejszym modelu, cała konstrukcja najnowszego XJ jest zbudowana z aluminium i magnezu. Sprawia to, że samochód jest o prawie 160 kg lżejszy niż gdyby był wykonany z tradycyjnych komponentów. To pozwala znacznie obniżyć spalanie paliwa (nawet o około 10% na 100 km), a w rezultacie – emisję dwutlenku węgla. Co więcej, lekka aluminiowa konstrukcja nowej wersji XJ wykonana jest w 50% z materiału recyklingowanego, do przetworzenia którego wykorzystuje się jedynie 5% energii niezbędnej do uzyskania takiej samej ilości nowego aluminium. Pozwala to zredukować emisję CO2 o ponad trzy tony na jeden egzemplarz Jaguara XJ, w porównaniu z nadwoziami wykonanymi z nowego aluminium. Poza konstrukcją, dodatkowo wewnątrz każdego samochodu wykorzystano aż 37 kg surowców recykingowanych. Niezwykle ważny jest również fakt, że 85% samochodu będzie mogło zostać ponownie przetworzone po zakończeniu jego eksploatacji.

Nowe silniki Jaguara XJ są konstrukcjami bezkonkurencyjnymi pod względem osiągów, oszczędności i czystości spalania:

  • silnik Diesla 3,0-litrowy, 275-konny AJ-V6D III generacji łączy znakomite przyspieszenie (0-100 km/h w 6,4 sekundy) z jednym z najniższych spalań i poziomów emisji CO2 w segmencie dieslowskim.
  • 5,0-litrowy, 510-konny benzynowy AJ-V8 III generacji z doładowaniem mechanicznym, osiągający prędkość 100 km/h w 4,9 sekundy prezentuje najlepszy w klasie wynik emisji CO2 – tylko 289 g/km.

Godne uwagi jest także zastosowanie nowych żarówek ksenonowych w reflektorach, które pozwalają ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 1,4 kg na każde przejechane 1000 km.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu